Your search results

Veebruari kuu oli korterite turul aktiivsem

Posted by UusMaaPluss on märts 3, 2008
| 0

Veebruari kuus toimus Harjumaal rohkem kinnisvara tehinguid ning ka tehingute koguväärtus oli veidi suurem kui jaanuaris. Vaatamata sellele on tehinguaktiivsus siiski madal ning hinnatasemetes toimub jätkuvalt korrektsioone.

Vastavalt Maa-ameti andmebaasile on korteriomanditega toimunud tehingute arv Harjumaal ja Tallinnas veebruari kuu jooksul tõusnud. Võrreldes jaanuari kuuga tehti Harjumaal 8% rohkem tehinguid. Esmakordselt alates eelmise aasta oktoobrist on tehingute arv Harjumaal tõusnud. Tallinnas sõlmiti 4% rohkem tehinguid ning sarnaselt Harjumaaga oli ka Tallinnas tehingute arv oktoobrist veebruarini langenud. Vaadates tehingute arvu muutust linnaosade kaupa, siis korteritega toimunud tehingute arvud tõusid peamiselt magalapiirkondades (Lasnamäe, Mustamäe, Väike-Õismäe) ning langesid kesklinnas. Magalates suurenes tehingute arv ca 17% võrreldes jaanuariga. Magalakorterite turg on oluline osa Tallinna korterite turust, ligi kolmandik tehingutest tehakse magalakorteritega.

Korterite hinnatasemes jätkus väike langus, nii Harjumaal kui Tallinnas langesid korteriomandite hinnad keskmiselt 2%. Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga on hinnad langenud 7-8%. 77% Harjumaa tehingutest sõlmiti just Tallinnas. Tehtud tehingute põhjal oli keskmine korteri ruutmeetri hind Tallinnas 23 294 krooni ja Harjumaal 22 031 krooni. Vaadates hinnalangust linnaosade kaupa, siis enim on veebruaris hinnad langenud magalakorteritel, kuid statistika järgi näiteks kesklinnas keskmine korteriomandi tehinguhind tõusis. Tegemist on siiski statistikaga ning ilmselt on keskmise hinna tõus kesklinnas tingitud kallimate korterite suuremast osakaalust kogutehingutes, mitte reaalsest korterite hinnatõusust. Hindade alanemist võib pidada üheks olulisemaks teguriks turuaktiivsuse kasvu ehk tehingute arvu suurenemise juures. Näiteks magalapiirkondades on tehingute keskmine hind veerbuaris enim langenud ning seetõttu on seal ka tehinguaktiivsus rohkem tõusnud. Võrreldes 2007. aasta kõrgeimate keskmiste hindadega märtsis ja aprillis on Tallinna korterite hinnalangus siiani 12%.

Hoonestamata elamumaa tehingute arv kahanes veebruaris üsna drastiliselt. Vaatamata sellele jätkas mediaanhind kasvamist. Võib eeldada, et hinnakasvu taga on siiski pigem muutused tehingute struktuuris, mitte reaalne hinnatõus. Elamumaa turu aktiivsus on igaastaselt aasta alguse olnud vaiksem, kuid sel aastal on tehinguid tehtud oluliselt vähem. Võrreldes elamumaa kõrgeimaid keskmisi ruutmeetrihindasid 2007. aasta suvel praegusega, on hinnalangus olnud 20-25%.
Eelnevast võib järeldada, et hetkel on ostjad väga hinnatundlikud ning müüki kiirendab eelkõige just soodne hind. Siiski ei saa öelda, et kaubaks läheb kõik, mis on odav, vastupidi, ostjad väga täpselt valivad endale kodu ning eelistavad kvaliteetselt ehitatud rohkete lisaväärtustega elamispindasid. Siiani aga on turul suhteliselt vähe hea hinnaga ja ostjate nõuetele vastavaid kortereid. Seetõttu müüakse kõrgelt hinnatud asukohas ja kvaliteetse ning stiilse viimistlusega korterid, mis on müügis ka mõistliku või soodsa hinnaga, sageli kiiresti ära.

Annika Jakobson
Kinnisvara analüütik
Uus Maa Kinnisvarakonsultandid

Compare Listings