Your search results

Uus Maa alustas eksklusiivsete korterite müüki ajaloolises hoones

Posted by UusMaaPluss on märts 1, 2009
| 0

Südalinnas Tatari 28 asuv unikaalne 19. sajandist pärit kivimaja on ärkamas uuele elule. Kevadel 2009 valmiv elamu renoveeritakse ja kõik ajaloolised detailid restaureeritakse.
See on kodu inimestele, kes hindavad ainulaadset ja ajaloolist elukeskkonda.

8 korteriga maja paikneb linna südames rahulikul tänaval.
Majja on planeeritud 8 korterit suuruses 50,5 kuni 140 m2. Kolmel korteril on hoovi poole avanev terrass (terrasside suurused 24 kuni 58 m2).
Korteritel on suured aknad, kõrged laed. Osades korterites on eksponeeritud paekivi- või tellisseina või ajaloolisi talasid. Renoveeritud on kõik väärtuslikud detailid, siseviimistluses on arvestatud hoone ajaloolisust ja unikaalsust ning kasutatakse naturaalseid ja kvaliteetseid materjale.

Hoones olevad korterid sobivad inimestele, kes eelistavad vanalinnale südalinna (korterite juurde kuulub ka parkimiskoht), kuid samas hindavad unikaalset ja ajaloolist elukeskkonda.

Maja on muinsuskaitse all ja tunnistatud kultuurimälestiseks.

Ajalugu
Tatari 28 maja täpne ehitusaeg on teadmata, kuid arvestades erinevaid allikaid, võib arvata, et hoone on ehitatud enne 1878. aastat. 1912. aastal toimus hoones suurem remont. Põhjalik ümberehitus toimus 1923. aastal insener Ferdinand Petersoni jooniste järgi. Lammutati
varasem trepikoda ja ehitati juugendlike vormidega tammepuust trepp. Selle ümberehituse käigus rajati ka hoovi kahe hoone vahele garaažide kohale katuseaed. See katuseaed on ainuke, mis on Süda-Tatari piirkonnas säilinud ja kus oma hiilgeajal toimusid seltskondlikud koosviibimised. Katuseaed on planeeritud nii, et sinna paistab päike terve päeva.

1925-1933 elas majas tööstur ja kaupmees Robert Holst, kes oli ka Austria peakonsul. 1920-ndate aastate keskpaigast kuni 1932. aastani asus majas Austria konsulaat.

Hiljem tegutses majas ka Tšiili konsulaat (1932-1940), kuivõrd majas elas majandus- ja riigitegelane Johan Nihtig, kes oli Tšiili konsul. 21.06.-25.08.1940 oli J. Nihtig J. Varese valitsuse majandusminister.

Ühes majas asuvas korteris aga tegutses lausa kirjanduslik salong. 3. korruse korteris elas maratonijooksja Jüri Lossmanni endine abikaasa Mari Lossmann ja tema korraldatud koosviibimistel osalesid ka kirjanikud August Gailit, August Mälk ja Henrik Visnapuu.

Seega on selle maja seinad enam kui sajandi jooksul näinud nii Eesti majanduse, poliitika kui ka kultuurielu väljapaistvaid isikuid.

Kasutatud allikad: “Ülevaade arhitektuurist, ehituskonstruktsioonidest ja ajalooliselt väärtuslikest detailidest”, koostanud Andres Sildre
Robert Nermann, “Süda-Tatari puitasum”, 2004

Margit Sild
Uus Maa Kinnisvarabüroo
Kesklinna elamispinnad
Konsultant

Compare Listings