Your search results

Tänavune suvi on kinnisvaraturul vaikne

Posted by UusMaaPluss on märts 8, 2007
| 0

Selle suve kuumad juuni ja juuli olid Tallinna kinnisvaraturul üsna vaikseloomulised.

Tehingute arv vähenes ning ka tehinguhindades toimusid korrektsioonid. Turu rahunemist võimendas ka suvine periood, mis iga-aastaselt on olnud rahulikum ning tehingute arvu poolest tagasihoidlikum.

Korterite müük Tallinnas on kahel suvekuul olnud väiksem kui varasematel kuudel. Vähenenud nõudlus on korterite hindu ka veidi alandanud. Esimesi langustrende oli näha kesklinnas, kus pakkumine kõige kiiremini kasvas. Hinnad on kesklinnas langenud kuni 10%. Magalapiirkondades tehinguarvud esialgu kahanesid, kohati isegi poole võrra, ning mai lõpust hakkasid ka hinnad langema.
Magalapiirkondade korterite puhul on hinnalangus ca 5%. Augustis aga on märgata, et huvi on taas tõusnud, seda siis kas odavamate pakkumiste või ka sesoonsuse tõttu.
Vanemate korterite keskmine hinnatase Tallinna kesklinnas on 25 000 – 33 000 kr/m2, uute korterite hinnatase kesklinnas 30 000 – 50 000 kr/m2, magalapiirkondade paneelmaja korterite hinnad on vahemikus 20 000 – 25 000 kr/m2.

Kuigi ostuhuvi on väike ning mõnede arendusprojektide korterite hindu on alandatud, leidub mõistliku hinnaga projektidele siiski ostjaid. Ühe näitena võib tuua Tulbi tänava korterelamu arenduse, kus kivitrepikojaga korterelamu renoveeritakse täielikult, sh vahetatakse kõik tehnovõrgud. 12 korterit müüakse ilma siseviimistluseta ning paarikuulise müügi järel on vabad veel vaid neli korterit.

Loomuliku vastena rahulikule müügiturule on kogu suve väga aktiivne olnud korterite üüriturg. Eelistatud on uute majade üürikorterid, kuna viimased on paremas seisukorras ning kommunaalkulud on reeglina väiksemad. Uute korterite hinnatase on aga juba üsna kõrge, 2-toalise kesklinna uue korteri üürihind on keskmiselt 7500-9000 krooni kuus, sellele lisanduvad kommunaalmaksed. Seetõttu on ka teine üürikorterite sihtgrupp, kes eelistab hea kvaliteedi ja hinna suhtega kortereid, enimnõutud hinnaklass on kuni 6000 krooni, millele lisanduvad kommunaalmaksed.

Maade ja majade turg oli samuti puhkusekuudel väga vaikne. Aasta algusest on hinnad 10-20% langenud, sh viimase kahe kuu jooksul 5-10%. Pakkumisel on ka väheseid objekte, kus omanik on hinda rohkem langetanud, kuna mingil põhjusel on müügiga väga kiire. Sellised hea hinnaga objektid leiavad aga suhteliselt kiiresti ostja. Jätkuvalt on võimalik nii omanikele kui ka arendajatele teha omapoolne pakkumine. Kui pakkumine jääb vähegi mõistuse piiresse, siis reeglina on omanik müügiga nõus. Kallite ja unikaalsete objektide puhul ei ole müügiperioodid oluliselt pikenenud ega ka hinnad langenud, nõutud kaup ostetakse mõistliku müügiperioodi jooksul ära.

Sügisel võib taas oodata mõnevõrra aktiivsemat aega. Hinnad on teinud läbi languse ning on muutunud paljudele kättesaadavamaks. Jätkuvalt on nõudlus odavamate magalapiirkondade korterite vastu. Üüriturg, mis on olnud läbi suve aktiivne, peaks jätkama sama suunda, kuna nõudlust suurendavad ka linna kolivad üliõpilased. Üürihinna tõusu siiski lähiperioodil oodata ei ole. Maade ja majade turgu on mõjutanud äraootaval seisukohal olevad ostjad, kes loodavad selgust sügisel. Langenud hinnad ning head pakkumised peaksid olema sobilikud mitmetele siiani ootel olnud inimestele.

Tiina Shein
Uus Maa Kinnisvarabüroo turundusjuht

Compare Listings