Your search results

Maja iseehitamine võib osutada oodatust kallimaks ja keerulisemaks

Posted by UusMaaPluss on märts 11, 2007
| 0

Hoolimata langustest ja tõusudest kinnisvaraturul, läheb elu ikka edasi.

Edasi liiguvad oma elus ka inimesed, kes vaatamata külvatud hirmule suure „kinnisvarakrahhi“ ees on valmis otsustama uue eluaseme kasuks. Tekib aga dilemma: kas osta krunt ja ehitada ise elamu või osta täiesti uus maja, kus pea kõik on valmis ja sisekujunduses saab vastavalt oma maitsele lasta viimistlustööd lõpetada?

Maja ostab reeglina suurem pere, kellele korter on väikseks jäänud või kes ihkab privaatsemat elukeskkonda linnasüdamest kaugemal. Niisugusel perel on kindlasti juba väljakujunenud
harjumused ja seega kindel arusaam sellest, missugustele nõudmistele maja vastama peab.
Kel endal maja ehitamisega aega ja tahtmist tegeleda ei ole, peab valima juba valmisoleva maja, kuhu on koheselt võimalik sisse kolida. Kui tegu on müügiks ehitatud majaga, tuleks kindlasti uurida ehitaja tausta ja võimalusel tutvuda sama firma poolt ehitatud mõne teise majaga, kus juba sees on elatud. Kõige parem visiitkaart ehitajale ongi valmis maja ise. Tänasel ehitusturul on suhteliselt vähe neid ehitajaid-arendajaid, kes individuaalmajade arendamisega tegelevad. Kindlasti on aga perele, kes maja osta soovib, kiire ja mugav lahendus juba uus valmismaja, kuhu saab kohe sisse kolida. Et kindel olla maja kvaliteedis ja soojapidavuses, võib ju alati enne ostuotsuse tegemist tellida vastavad kontrollmõõtmised. Ehitajatele on ette seatud kindlad tingimused, mida täita, et maja ka kõikidele nõuetele vastaks. Seepärast tasub maja ostmise juures hoolikalt läbi vaadata ka kogu projektdokumentatsioon. Korralik ehitusjärelvalve peaks tagama ka kindla kvaliteedi. Ettevõtet, kelle põhitegevuseks on ehitus olnud juba pikemaid aastaid, võib kindlasti usaldada. Ostes valmisehitatud uue maja niisuguselt firmalt jääb ära palju muret oma maja projekteerimisel ja ehitamisel.

Inimene, kes on ehitamisest kaugel, ei oma tihtipeale head ettekujutust sellest, kui palju nüansse on tegelikult kogu ehitusprotsessil nullist alates. Juba eelarve kokku panemisel võib esialgne summa tööde käigus ootamatult kasvada – võivad ju ehitusmaterjalide hinnad tõusta või siis jääb projekteerimise käigus midagi arvestamata. Samas aga on endale maja projekteerides-ehitades võimalus teha kõik oma soovidele vastavalt – alates maja paigutusest krundil ilmakaarte suhtes lõpetades pistikupesade asukohaga tubades. Soovitada võiks aga ehitaja otsimisel leida niisugune ettevõte, kes ise võimalikult paljude eritöödega hakkama saab. Nii on lihtsam teostada kontrolli ehituse käigu üle. Kindlasti tasub inimesel, kes on soetanud krundi ilusas asukohas, ikkagi ise endale maja ehitada. Raske on samaväärse asukohaga uut head müügimaja leida.
Tänasel suurte valikuvõimalustega turul on igaühel võimalus teha just endale kõige sobivam otsus ja mitte minna kaasa mistahes buumiga.

Kaie Kullik
Uus Maa Kinnisvarabüroo maade ja majade konsultant

Compare Listings