Your search results

Tallinna parkimisturg areneb jätkuvas kasvutempos

Posted by UusMaaPluss on jaanuar 3, 2008
| 0

Parkimine tekitab nii paljudele kesklinna külastajatele kui ka siin elajatele piisavalt meelehärmi. Põhjus on loomulikult autode kasvav arv.

Täna on reaalsus, et järjest laiendatud tasuline parkimisala on sundinud mitmeid autoomanikke leidma järjekordset “parki”, et rahuliku südamega tööle minna, sest auto on turvaliselt “tasuta” parklas. Näiteks Jakobsoni 17A maja külje peale on tekkinud hiiglaslik mudala, kus hetkel pargib ca 50-60 autot. Üle tee aga laiutab suur silt “ERAMAA – parkimine 700 kr kuu” ning autokoha on seal valinud vaid kümmekond autot.

Tallinna parkimisturg on jätkuvas kasvus. Uued arendused on detailipõhiselt juba arvestatud koos parkimiskohtadega. Kesklinna ehitusmahu kasvades on uute parkimismajade vajadus üsna loomulik. Mitmed kinnistud, kus hetkel parkimist korraldatakse, jäävad uutele äri- ja elamuhoonetele ette. Naaberriikide linnade, kas või Helsinki parkimist vaadeledes on parkimismajade arv võrreldes Tallinna parklatega kordades erinev. Seega oleme hetkel olukorras, kus autode maht kindlasti kasvab, kusjuures ka uutel elamutel ei ole pakkuda kõigile soovijatele autokohta. Samas kerkib pidevalt uusi ärihooneid, mis vajavad uusi autokohti, kuid parkimiskohtade müük ei ole kindlasti nii rentaabel kui äri- ja elamispindade müük, seega jääb mõnigi auto parkima tänavale.

Parkimiskohtade hinnad on paari aasta taguse seisuga võrreldes pisut kasvanud. Võiks välja tuua kasvava kauplemise ka parkimiskohtadega.
Garaaþikoha eest küsitakse Tallinnas alates 100 000 kroonist äärelinnas kuni 450 000 kroonini vanalinnas. Uuetes arendusprojektides küsitakse parkimiskoha eest juba 350 000 krooni. Keskmine hind kesklinnas garaažikoha eest on 250 000 kr. Järjest enam kaubeldakse garaažikohtade rentimisega, suurusjärgus 2000-3000 kr kuus.
Parkimiskoht piiratud aiaga parklas on alates 75 000 kr kuni 175 000 kr, seda siis, kui vana maja renoveeritakse ning hoovi jagatakse autodele kasutuskorra alusel parkimiskohad.

Paljudel on kodu ostes, eriti just kesklinna ja selle ümbruse piirkonnas, oluliseks küsimuseks – kas parkimiskoha ost siiski tasub ennast ära?
Kodu ostetakse ikka aastateks ning parkimiskoha äratasuvuse rahalises mõttes võib arvutada üsna lihtsalt – garaažikoht 250 000 kr ja 5 aastat renti 2500-3000 kr kuus on kokku 180 000 kr. Juurde tuleks arvestada mugavus ja turvalisus, mis “oma” kindla kohaga kaasa tuleb.
Tuleks vaadata ka, mis toimub naaberriikide pealinnades – ja see on paljuski meie tulevik. Oma kindel parkimiskoht on tasakaaluks meelerahu ja rahakoti vahel.

Elari Tamm
Uus Maa Kinnisvarabüroo kesklinna osakonna juhataja

Compare Listings