Your search results

Pirita kinnisvaraturg liigub vaiksel, kuid stabiilsel sammul

Posted by UusMaaPluss on august 2, 2009
| 0

Pirita linnaosa, mille elanike arv on üle 14 000, on tallinlaste seas üks hinnatum ja prestiižne elamise piirkond. Eelkõige võlub sealseid elanikke mere lähedus, väiksem liiklus ning müratase ja loomulikult roheline ümbrus. Lisaks on Pirita kuulus oma kaunite metsaradade ja heade jalgratta- ning rulluisuteede poolest. See kõik mõjutab positiivselt ka siinset kinnisvaraturgu.

Kuigi valdavalt otsivad Piritale või selle lähedusse omale uut elukohta ennekõike noored pered, on Pirita siiski oma kõrgelt arenenud infrastruktuuriga suurepäraseks elukohaks igas vanuses inimesele, kes hindab miljööväärtuslikku elukeskkonda. Pirita kõige eelistatumad piirkonnad on Maarjamäe ja Merivälja.
Täna tuntakse Pirital kõige suuremat huvi uute 2-toaliste korterite vastu, mis asuvad looduslikult kaunis kohas, eemal mürast ja liiklusest. Üheks oluliseks eelduseks korteri puhul peetakse ka rõdu olemasolu, kus oleks võimalik nautida kaunist keskkonda. Eelistatuimad on kortermajad, mis jäävad sisekvartalitesse.

Samuti on suurenenud nõudlus soodsamate majaosade järele, kus on ilus ja privaatsem krunt.
Kui rääkida üldisest kinnisvaraturust Pirita linnaosas, toetudes 2009. a veebruari alguse andmetele www.city24.ee põhjal, saab öelda, et hetkel on siin kokku 696 erinevat elamispindade pakkumist. Pakkumiste arv on suur ja pakkumiste hinnad võrdlemisi kõrged. Hetkel on näha, et kõige rohkem on pakkuda kortereid, kuid ka olulisel määral maju. 2008. aasta viimase kvartali maa-ameti tehingustatistikat vaadates on näha, et tehingud hoolimata langusest siiski toimuvad. Eelmise aasta viimase kolme kuuga on Pirital toimunud 65 ostu-müügitehingut.

Pirita korteriturg
Kõige rohkem on Pirital pakkuda kortereid, kokku 285 korteripakkumist, millest peaaegu pooled on 2-toalised ja valdavas osas hinnaga 20 000-30 000 kr/m2. Samuti on suhteliselt palju 3-toalisi kortereid, mille ruutmeetrihinnad jäävad vahemikku 20 000-25 000 kr. Möödunud aasta viimase kvartali maa-ameti tehingustatistika põhjal võib väita, et just korteritega toimub selles piirkonnas kõige rohkem tehinguid, mis kogumahust moodustab pisut üle 40%.

Üks suuremaid Pirita arendusi asub Padriku teel, kuhu on viimaste aastate jooksul ehitatud kümneid uusi kortermaju. Kokku on seal city24 andmetel pakkuda pisut üle 40 erineva korteri. Eelmise aasta viimase kolme kuu kõigist korteritehingutest enam kui kolmandiku moodustasid Padriku elurajooni korterid, sest tervelt 10 tehingut toimus just selle piirkonna korteritega. Üheks hinnatud piirkonnaks oli ka Kase tänav, kus toimus viimases kvartalis 6 tehingut.

Üürihindade osas on näha suuri kõikumisi, mis olenevad eelkõige rajoonist ja majatüübist. Keskklassi korterite ühe kuu üür jääb vahemikku 4000 kuni 10 000 kr, kuid eksklusiivsemate korterite üürihinnad võivad ulatuda 30 000 kroonini kuus.

Pirita maade ja majade turg
Majade müügikuulutusi on 2009. a veebruari alguse seisuga city24-s üleval 145, millest suurema osa moodustavad suurusjärguga 150-200m2 ja pakkumishinnaga valdavalt 20 000- 35 000 eek/m2 hooned. Majade üüripakkumisi on Pirital 30 ning nende hinnad jäävad valdavalt vahemikku 10 000-20 000 krooni, kuid leidub ka eksklusiivsemaid objekte, mille üürihinnad ulatuvad kuni 80 000 kroonini kuus.
Ostu-müügitehinguid on hoonestatud kinnistutega Pirital tehtud 2008. aasta viimases kvartalis 15 ning nende tehinguhinnad jäävad valdavalt vahemikku 2 000 000-4 000 000 kr, kuid leidub ka tunduvalt kõrgemaid ning samas ka madalamaid hindasid.

Kuigi tehinguaktiivsus maadega on viimase aastaga Eesti kinnisvaraturul tunduvalt langenud, on Pirita linnaosas eelmise aasta viimases kvartalis sõlmitud 20 tehingut hoonestama kinnistutega. City24 pakkumisi vaadates on võimalik sealt leida 88 sellelaadset kuulutust. Kõige suurem pakkumine on 1000-2000m2 kruntide osas, kuid valdavalt jäävad pakutavate kruntide suurused 1000 m2 lähedale. Sellises suurusjärgus maatükkide hinnad jäävad enamasti vahemikku 1000-1700 kr/m2, kuid leidub ka oluliselt kõrgemaid ja madalamaid hindasid.

Kui rääkida soovitustest kinnisvaraostjale ja müüjale, siis esimene asi, mida tuleb meeles pidada, on õige hinna määramine. Igale objektile, mida soovitakse müüa, tuleb juba müügi algusest alates panna reaalne hind, mitte jääda lootma, et hinnad tõusevad ja ostjaid tuleb hulgaliselt juurde. Ostjad on küllaltki targad ja määravad omapoolsetes pakkumistes reaalseid hindasid. Kui müüjal on ikka soov kiiresti oma kinnisvara realiseerida, siis meie ettepanek on mitte jääda turust ja turuhindadest maha, vaid olla turust alati sammu võrra ees.

Hardi Alliksaar
Uus Maa Kinnisvarabüroo Pirita piirkonnamaakler

Compare Listings