Your search results

Kas osta valmis maja või ehitada ise?

Posted by UusMaaPluss on september 9, 2008
| 0

Hoolimata langustest ja tõusudest kinnisvaraturul, läheb elu ikka edasi. Edasi liiguvad oma elus ka inimesed, kes vaatamata külvatud hirmule suure „kinnisvarakrahi“ ees on valmis otsustama uue eluaseme kasuks. Paljudel tekib aga küsimus, kas osta krunt ja ehitada ise või osta täiesti uus maja, kus pea kõik juba valmis ning vaid sisekujunduses saaks oma maitsele vastavalt lasta viimistlustööd lõpetada?

Valmismajja kohe sisse

Maja ostab reeglina suurem pere, kellele korter on väikseks jäänud või kes ihkab privaatsemat elukeskkonda linnasüdamest kaugemal. Niisugusel perel on kindlasti juba väljakujunenud harjumused ja seega kindel arusaam sellest, missugustele nõudmistele maja vastama peab.
Kel endal maja ehitamisega aega ja tahtmist tegeleda ei ole, peab valima juba valmis oleva maja, kuhu on võimalik koheselt sisse kolida. Kui tegu on müügiks ehitatud majaga, tuleks kindlasti uurida ehitaja tausta ja võimalusel tutvuda sama firma poolt ehitatud mõne teise majaga, kus juba sees on elatud. Kõige parem visiitkaart ehitajale ongi valmis maja ise. Tänasel ehitusturul on siiski vähem neid ehitajaid-arendajaid, kes individuaalmajade arendamisega tegelevad. Kindlasti on aga perele, kes maja osta soovib, kiire ja mugav lahendus juba uus valmismaja, kuhu kohe sisse kolida. Et kindel olla maja kvaliteedis ja soojapidavuses, võib ju alati enne ostuotsuse tegemist tellida vastavad kontrollmõõtmised. Tänasele ehitajale on ette seatud kindlad tingimused, mida täita, et maja ka kõikidele nõuetele vastaks. Seepärast tasub maja ostmise juures hoolikalt läbi vaadata ka kogu projektdokumentatsioon. Korralik ehitusjärelvalve peaks tagama ka kindla kvaliteedi. Ettevõtet, kelle põhitegevuseks on ehitus olnud juba pikemaid aastaid, võib kindlasti usaldada. Ostes valmis ehitatud uue maja niisuguselt firmalt jääb ära palju muret oma maja projekteerimisel ja ehitamisel.

Ise tehtud, hästi tehtud

Inimene, kes on ehitamisest kaugel, ei oma tihtipeale head ettekujutust sellest, kui palju nüansse on tegelikult kogu ehitusprotsessil nullist alates. Juba eelarve kokkupanemisel võib esialgne summa tööde käigus ootamatult kasvada –  võivad ju ehitusmaterjalide hinnad tõusta või siis jääb projekteerimise käigus midagi arvestamata. Samas aga on endale maja projekteerides-ehitades võimalus teha kõik oma soovidele vastavalt – alates maja paigutusest krundil ilmakaarte suhtes, lõpetades pistikupesade asukohaga tubades. Soovitada võiks aga ehitaja otsimisel leida niisugune ettevõte, kes ise võimalikult paljude eritöödega hakkama saab. Nii on kontrolli ehituse käigu üle ka lihtsam teostada. Kindlasti tasub inimesel, kes on soetanud krundi ilusas asukohas, ikkagi ise endale maja ehitada. Raske on samaväärse asukohaga uut head müügimaja leida.

Mis on soodsam?

Tänasel langevate hindadega turul on võimalik osta soodsalt nii hoonestamata elamukrunti kui ka valmis uut maja. Kui osta krunt ja ise ehitus tellida, siis võib keskmiseks ehitushinnaks turul täna pidada ca 14 000 kr/ m2. Seega kui soovite keskmise suurusega, ca 150 m2 kivimaja, mille siseviimistlusmaterjalid jäävad hinna poolest ka keskmiste hulka, siis tuleb valmis maja ehitusmaksumuseks ca  2 100 000 krooni. Kui leiate tänasel turul krundi hinnaga 800 000 krooni, mis võib olla üsna tõenäoline, siis kujuneb maja lõpphinnaks 2 900 000 krooni. Kui aga hakkate otsima uusi maju selles hinnaklassis ja just teie maitsele sobivat, siis ei pruugi täna sobivaid pakkumisi sugugi olla. Kuna  ehitusmaterjalide hinnad on  veidi langenud ja ka headele ehitajatele enam nii pikki järjekordi ei ole, siis näib täna mõistlik ise majaehitus ette võtta.

Kaie Kullik
Uus Maa Kinnisvarabüroo atesteeritud konsultant

Compare Listings