Your search results

Auditeeri oma kinnisvara

Posted by UusMaaPluss on veebruar 6, 2009
| 0

Kuna turg on viimase aastaga pöördunud ärikinnisvara turul üürnike kasuks, siis tuleks seda soodsat aega võimalikult hästi ära kasutada. Kuna majandus ja sealhulgas kinnisvaraturg on tsüklilised, muutub tänane olukord paratamatult ning mõne aasta pärast valitsevad taas majaomanikud.

Võib öelda, et tänaseks pole Eestis ühtegi ettevõtet, mida poleks majanduslangus mõjutanud. Seetõttu on enamikul aktuaalne kulude kokkuhoid, efektiivsem toimimine ning jätkusuutlikkus. Olulise püsikulu moodustab kasutatavate pindade üür. Seega oleks hea ka selles osas kulud võimalikult alla viia ning oma pinnavajadus üle vaadata.

Esiteks tuleks vaadata üle, kui palju reaalselt on vaja büroopinda/kaubanduspinda/ ladu. Paljude ettevõtete pinnavajadused on muutunud/muutuvad, kuna inimesi koondatakse, tellimusi on vähem, hoitakse kulusid kokku jne. Samas on ka neid, kes laienevad ja neil on valmivates hoonetes võimalik saada väga häid lahendusi, nii pinna kui ka hinna suhtes. Tasuks välja arvestada, milline on täpne ruumivajadus, millised tingimused (soe/külm ladu, büroo südalinnas või kesklinna äärealal, kaubanduspind keskuses või tänava ääres esimesel korrusel, palju parkimiskohti jne) peavad olema täidetud ning mõelda ka sellele, millist hinda ollakse valmis maksma.

Järgnevalt on ettevõttel kaks võimalust, mida võiks ka paralleelselt kaaluda. Üks variant on asuda praeguse hoone omanikega läbi rääkima pinnavajaduse muutumise ning hinna alandamise osas. Kahjuks on aga mitmete hoonete planeeringud sellised, kus ei ole ilma suuremate kulutusteta võimalik senini ühe ettevõtte kasutuses olnud ruume jagada. Hinna osas on enamik omanikke täna väga paindlikud ning valmis järeleandmisi tegema. Lisaks ruutmeetrihinnale tuleks jälgida ka kõrvalkulusid, mis vanemates hoonetes võivad olla oluliselt suuremad kui uusehitistes, mistõttu tasub sageli sama üürihinna juures kolida uude majja. Kui ettevõttel ei ole probleeme senise üüri tasumisega, siis tasuks sama üürisumma juures vaadata ringi, et saada paremate tingimustega, kas siis kaasaegsem, avaram, paremate parkimisvõimalustega või parema asukohaga pind oma ärile.

Teine variant muutunud keskkonnas ongi asuda kinnisvaraturul ringi vaatama. Uusi projekte on mitmeid ning erinevatele vajadustele vastavaid. Uus Maa Kinnisvarakonsultantidel on põhjalik andmebaas Tallinna suurematest ärihoonetest ning vakantsetest pindadest hoonetes. Seetõttu on lihtne üürisoovijatele kiiresti uus soodne pind leida. Vabu pindu leidub täna ka lisaks uutele äärelinna ärihoonetele ka kesk- ja südalinna uutes ja vanemates esinduslikes büroohoonetes. Samuti on kaubanduspindu leida nii südalinna hoonete esimestele korrustele kui ka keskustesse. Hinnatase on viimase viie aasta soodsaim. Just see on üks olulisemaid põhjuseid, miks praegusel hetkel tasuks kaaluda kolimise varianti: võimalik on sõlmida pikaajaline leping soodsatel tingimustel ning viia oma äritegevus hoonesse, kuhu varem ei saadud pinda või polnud see rahaliselt võimalik.

Et kiiresti uue olukorraga kohaneda, soovitame ettevõtetel vaadata üle lisaks muule ka oma kinnisvaravajadused ning tõsiselt asuda tegutsema, et parandada oma töötingimusi ning alandada kulusid. Vajaduste kaardistamisel oleks mõistlik pöörduda suuremate kinnisvaravahendajate poole, kuna mõned pinnad ei jõuagi avalikku pakkumisse ja lisaks on kogenud vahendajatel parem ülevaade turust ning vabadest pindadest.

Heinike Tamme
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide ärikinnisvara konsultant

Compare Listings