Your search results

Üürikorter on muutumas elustiiliks

Posted by UusMaaPluss on veebruar 4, 2009
| 0

Viimasel ajal on kogu elamispindade müügiturg Tallinnas ja loomulikult ka mujal Eestis olnud suhteliselt muutlik ning selle rütm on kord intensiivsem ja kord rahulikum. Tallinna üürikorterite turul ei ole näha märke aktiivsuse vähenemisest ning säärase trendi jätkumist võib prognoosida ka järgmiseks aastaks. Turuosaliste arv on kasvanud ning püsib kõrgel, mistõttu on oluline teada turu trende.

Pikem üüriperiood
Kuna üürikorteris elamine on saamas paljudele eluviisiks ja pikemaajaliseks plaaniks, siis on keskmine üüriperiood pikenenud 1–3 aastale, mis loomulikult rõõmustab omanikke. Stabiilsete maksetega ja korralik pikaajaline üürnik on omanikele äärmiselt oluline. Siiski on olemas ka selline kontingent inimesi, kes soovivad võtta korterit üürile nn vahepeatusena ja nende üüriperiood on keskmiselt kuu kuni aasta. Kurvastusega peab nentima, et tänases majanduslikus olukorras on paljud inimesed kaotanud töö ning seoses sellega on ka päris paljud üürilised andnud omanikele teada maksevõime langemisest või maksevõimetusest. Siinkohal soovitan leida mõlemale poolele rahuldav kompromisslahendus.

Üür laenust odavam
Osad üürnikud jälgivad aktiivselt eluasemete müügiturgu ning kui leitakse sobiv pakkumine, ostetakse korter ära. Siiski on praegu korteri üürimine odavam kui laenumakse teenindamine. Nt 2-toalise uue korteri üürihind kesklinnas on u 5500 krooni kuus. Samasuguse korteri müügihind on u 1,5 mln krooni ning 30% omafinantseeringu korral jääb 30-aastane laenumakse 7%-lise laenuintressi juures 8000 krooni kanti. Kuna paljudel pole võtta ka vajalikku omafinantseeringut või sobilikku lisatagatist, siis jääbki ainuvõimalikuks lahenduseks üürikorter.

Korterite üürihinnad varieeruvad ning sõltuvad mitmest asjaolust. Tähelepanu pööratakse elamu ja trepikoja seisukorrale, korteri viimistlustasemele ning sisustusele. Maitsekalt sisustatud korteritele on võimalik mõistliku hinnaga kiiremini üürnik leida kui halvas seisukorras korteritele.

Kuna pakkumine on suur ning üürihindade korrektsioon eelmise aasta teisel poolel ja käesoleva aasta alguses on võimaldanud üürnikel oma elutingimusi parandada, siis on see tinginud halvemas seisukorras korterite suurema hinnalanguse ka selle aasta esimestel kuudel.

Üüri hinnad on langenud
Üürikorterite hinnad on aasta alguses langenud 500-1500 krooni korteri kohta. Sageli on erinevates portaalides pakkumises olevate üürikorterite hinnad kõrgemad kui reaalsed hinnad, millega üüritehing sõlmitakse. Üürnikud kauplevad aktiivselt ning mitmed omanikud võtavad ka pakkumise vastu, kuna korteri tühjana seismine ühe kuu jagu on aasta lõikes umbes sama kulu, mis ca 500 krooni hinnas alla lasta. Näiteks kui alandada üürikorteril, mille hind on 7000 krooni kuus, hinda 500 krooni võrra kuus, teeb see aastas kokku 6000 krooni vähem tulu üürist. Samas hoides korterit ühe kuu tühjana, on omanik juba 7000 krooni kaotanud ning lisaks maksnud ise ka kommunaalkulusid.

Omanikelt tingimisruum
Ka osa omanikke on aru saanud, et korteri üürimakse peab olema odavam, kui kommunaalkulud on kõrged, sest vastasel juhul ei ole üürnikud suutelised seda maksma ning korter jääb vakantseks pikemaks ajaks. Üsna vastutulelikud ollakse ka tingimise suhtes ning kallimate korterite puhul on see mõistlik tegevus. Lihtsa arvutuse järgi on selge, et sageli on otstarbekam üürihinda alandada kui jääda “paremat” üürilist ootama. Kui üürnik pakub loodetud 6500 krooni asemel 5500, kaotab omanik aastaga küll 12 000 krooni, samas korterit veel kuu tühjana hoides kaotab ta juba 6500 krooni. Seega on oluliselt kasulikum pakkumine vastu võtta.

Kesklinna 3-toaline saunaga korter oli hinnaga 9000kr+kõik kulud, kompromissiks sai 8000kr+kõik kulud.

Üldine trend üürnike eelistustes on uue sisuga, puhas, lihtne, kuid siiski iseloomuga korter, mille juurde kuulub ka probleemivaba parkimiskoht. Kesklinnas või selle lähistel hinnatakse spordiklubide, kaubanduskeskuste, ülikoolide lähedust, liikumisvabadust üldse ja seda nii eestlaste kui ka välismaalaste seas.

1-toaline korter hinnaga 2500kr+kõik kulud, kindel parkimine hoovis, lähedal on Kristiine Keskus, spordiklubid, Kesklinn.

Kevade saabudes on märgata ka üürimajade huviliste aktiviseerumist võrreldes läinud aasta viimaste kuudega. Eriti aktiivne on liikuvus hinnaklassis 2500-5500 krooni maksvatel üürikorteritel olenemata piirkonnast. Kuigi nõudlus üürikorterite järele püsib suur, siis ei jää ka pakkumine sellele alla, mistõttu üürimäärade tõusu lähiajal oodata ei ole, pigem on prognoos, et need võivad veel langeda. Üürihindades on siiski jätkuvalt läbirääkimise võimalusi, kuid suuremas plaanis jäävad üürihinnad poolaasta arvestuses umbes samale tasemele.

Üürihinnad Tallinnas 2009. a. kevadel, kr/kuus

Allikas: Uus Maa.

Kristina Sõmerik
Uus Maa Kinnisvarabüroo atesteeritud elamispindade konsultant

Compare Listings