Your search results

Äripindade ülevaade

Posted by UusMaaPluss on detsember 12, 2007
| 0

Äripindade turul toimuvad muutused rahulikult ning pikemaajaliselt. Viimase paari aasta jooksul on on äripindade sektor toiminud defitsiidis.

2007. aasta sügisel on esmakordselt büroopindade turul märke lähenevast ülepakkumisest. Büroode kogumaht, mis 2008. aastal peaks valmima on ca 100 000 m2 ning 2009. aastal praegustel andmetel ca 40 000 m2, mille eeltööde või ehitusega on juba alustatud. Valdav osa uutest büroohoonetest on äärelinnas Tammsaare Ärikeskus, Ülemiste City, Mustamäe ja Kristiine suund. Uusi büroopindu lisandub ka kesklinna: Liivalaia ärimaja 8700 m2, Viru väljak 2 ärimaja 5100 m2 ja Tartu mnt 43 ärimaja 3000 m2. Pärnu mnt äärde on ehitamisel Estconde uus büroomaja ja Delta Plaza. Kuna pakkumine suureneb ja üürnike valikuvõimalus laieneb, siis on oodata ka vakantside suurenemist büroomajades (normaliseerudes kuni 10% juures) ning edasine hinnatõus jääb inflatsiooniga võrdseks.
Kaubanduspindade turul on samuti nõudlus suurem kui pakkumine. Rocca al Mare kaubanduskeskuse laienduse esimene etapp valmib 2008. aasta kevadel. Laienemas on nii Kristiine, Magistrali kui ka Ülemiste ostukeskused. Kesklinna tõi III kvartalis kaubanduspinda juurde Rotermanni kaubanduskeskus, mis koondab ühe katuse alla mitmete rahvusvaheliselt tuntud ning seni Eestis esindamata kaubamärkide esinduspoed. Pikemas perspektiivis lisab ca 6500 m2 kaubanduspinda ka ehitatav uus Sakala keskus.
Laopindade turul on pakkumine järkjärgult suurenenud. Kiiresti, 3-6 kuu jooksul, on uut sobivat lao- või tootmispinda leida jätkuvalt keeruline. Kui laopinna otsimiseks on aega ca aasta, siis on valik juba oluliselt laiem ning võimalusi sobiva pinna ehitamiseks mitmeid. Aastase viitajaga on pakkumine isegi suurem kui nõudlus. Tootmispindade turul on märgata trendi, et ettevõtted ei ole enam nii palju huvitatud kinnistute omamisest ja ise ehitamisest. Selge trend on üüripindade eelistamisele, et ettevõtte saaks keskenduda enda põhitegevusele. Lao- ja tootmispindade üürihinnad on aasta-aastalt tõusnud ning poolaastaperspektiivis olulist hinnatõusu ei näe.

Heinike Tamme
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide äripinna maakler

Compare Listings