Your search results

Uus Maa: Enne müüki tehke selgeks oma kinnisvara väärtus ja tugevused

Posted by UusMaaPluss on mai 10, 2009
| 0

Olgu tegemist kinnisvaraga või vallasvaraga, vabaturu olukorras on ostu-müügi puhul eesmärk üks – osta odavalt ja müüa kallimalt. Mida tuleb teha kinnisvara omanikul enne müümist, et tõsta selle väärtust?
 
Kui tekib soov müüa oma kinnisvara, tuleb esimese asjana endale selgeks teha, millised on teie korteri või maja plussid ja miinused. See annab parema ülevaate sellest, kuidas tõsta kinnisvara positiivset ja langetada negatiivset poolt või hoopis muuta mõned kinnisvara nõrkused tugevusteks.

Näiteks 1. korrusel asetseva korteri puhul teame, et seda ei eelistata selle ebapiisava turvalisuse pärast. Teades, et tegemist on ühest küljest kinnisvara väärtus alandava teguriga, saab seda kergesti ka tugevuseks pöörata, mainides, et 1. korrusel on parem elada kui kõrgematel korrusel eelkõige selle kergema sissepääsu tõttu. Samuti tasub mainida, et uute pakettakende olemasolu raskendab võõraste tungimist korterisse läbi aknaavade kaudu jne.

Mida rohkem tunnete oma kinnisvara positiivseid ja negatiivseid külgi, seda kergem on teil apelleerida kinnisvara hinda tõstvate omadustega.

Kinnisvara hinda tõstab loomulikult ka selle parima kasutusotstarve määramine. Sellist analüüsi ja hinnangut saab anda juba ainult professionaalne hindaja või kinnisvarakonsultant.

Tänasel kinnisvaraturul on müügipakkumisi palju, aga nõudlus mitu korda väiksem. Seega, iga kinnisvara omanik, kes soovib oma kinnisvara müüa peab vastama ühele küsimusele: miks peaks ostja ostma just minu kinnisvara?

Kuna pakkumine on suur ja müüa on raske, siis on äärmiselt tähtis teada, et enne kinnisvara müüki on vaja teha vastavad ettevalmistused. Kahjuks on paljud selle ära unustanud. Järgnevalt annan ülevaate tegevustest, mida kinnisvara omanik saaks ise ära teha, et oma kinnisvara väärtust tõsta või vähemalt muuta see ostjate jaoks atraktiivseks.

Kui tegemist on korteriga on nõuanded järgmised:
* Korter on ettevalmistatud reklaami jaoks fotode tegemiseks. See tähendab, et korter on puhas ja koristatud ning kõrvaldatud liigsetest esemetest (riided, mänguasjad, koduloomad jmt.).
* Kui korter on pisut väsinud olekuga, siis võimaluse korral teha lihtsamaid parendusi, näiteks värvimistööd, tapeedivahetus, põrandaliistude vahetus jms.
* Omanikul peab olema kindel ülevaade igakuistest kommunaalkuludest.
* Omanik peab teadma, kes on naabrid ja kuidas töötab korteriühistu.

Kui tegemist on hoonestamata krundiga on nõuanded järgmised:
* Vaadake üle krundi esteetiline külg ehk krunt peaks olema korrastatud, muru niidetud jne. Kui on tegemist ebatasase maalapiga, siis on soovitatav teha selle parendamiseks mullatööd.
* Võimaluse korral piiritleda krunt aiaga.
* Krundiga seotud dokumentatsioon peab olema korras.

Kui tegemist on maja müügiga on nõuanded järgmised:
* Lisaks maja krundi esteetilisele poolele üle vaadata ja korrastada ka maja nii välimist kui sisemist väljanägemist. 
* Väga oluline on tunda maja projekti ja võimalusel seda näitama ka potentsiaalsele ostjale.

Kinnisvara müümisel on veel ka teine pool ja selleks on hind. Hind peab kindlasti olema paigas vastavalt turu situatsioonile ja väärtusele. Selle õige määramine tugineb turu tundmisel ja müüja kompetentsusel kinnisvara turul. Oluline on mainida, et kui hind ei vasta turu olukorrale on kõik eespool loetletud tegevused ja parendused tühised ning head tulemust ei ole mõtet oodata.

Seega võttes aluseks eespool öeldu, saab teha järelduse, et kinnisvara müük on tõsine ettevõtmine, mille tulemus sõltub müüja kompetentsusest ja kogemusest kinnisvaraturul. Nõnda kinnisvaramüügiga peaksid tegelema asjatundjad, kes on spetsialiseerunud kinnisvara müügile ja on oma ala spetsialistid. Kinnisvara müüjale jääb ainult valida endale see õige kinnisvaraspetsialist, säästes nõnda oma aega, närve ja lõppkokkuvõttes ka raha.

 Emanuil Uhal
Uus Maa Kinnisvarabüroo atesteeritud konsultant

Compare Listings