Your search results

Mis on täna uude kortermajja kodu ostvale inimesele oluline?

Posted by UusMaaPluss on august 7, 2011
| 0

Kinnisvaraturul on stabiilne periood – ost ja müük käivad käsikäes, müügiperioodide pikkused on normaalsed. Oluline on aga silmas pidada, et hind oma kinnisvarale määratakse ikka vastavalt väärtusele. Kui vara on raske realiseerida, siis peab üle vaatama hinna ja kvaliteedi suhte. Müüki ei toimu, kui kinnisvara on  üle hinnatud või arendusprojektile (nt mis valmib järgmine aasta) on määratud tuleva aasta hinnad. Sel juhul peab ootama, kuni  nõudlus järele kasvab.  Järgnevalt on välja toodud neli aspekti, mida ostja täna turul jälgib.

1. Taristu peab olema väga heal tasemel
 Kõige tähtsam argument enamus ostjatele on asukoht. Arendajatel tasuks eelistada levinud elamupiirkondi või nende vahetut lähedust, piirkonda, kus on olemas poed, koolid, lasteaiad, arstiabi jms. Üldjuhul armastavad inimesed elada juba armsaks saanud piirkonnas. Vahel on seal möödunud lapsepõlv, noorus või elavad seal head sõbrad. Igal juhul eelistatakse juba tuttavat kanti. Ei maksa karta Tallinnast pisut väljas olevaid asulaid, nt Keilat. Seal on välja kujunenud oma elanikkond, kes seal kas elab või töötab ning nõudlus korterite järele on piisav.

2. Sissetuleku suuruse põhjal määratakse kodulaenu makse ja siis ostetava kinnisvara väärtus
Teine samatähtis argument on hind. Sissetulekutel on piirid ja see seab ka ostetavale varale piirid. Nagu nutikas ja majanduslikult analüüsiv eestlane ikka, vaatab ostja erinevad võimalikud variandid üle ning valib soodsaima ja kvaliteetseima. Seega ei saa müüja määrata hinda ainult selle järgi, kui palju ta sooviks saada oma vara eest, vaid tal tuleb arvestada teiste sama piirkonna arendajate pakkumiste ja nende hindadega. 

3. Kodu ostmisel on oluline ka ehituseksperdi teenus
Kvaliteet on kolmas väga oluline ostuotsust mõjutav asjaolu. Suure pakkumiste hulga tõttu on ostjad järjest rohkem hakanud kasutama ka ehitusekspertide abi elamispinna ülevaatusel. Asjatundjad aga märkavad asju, mida tavasilm ei näe.  Kuna inimeste elatustase pidevalt tõuseb ja võimalused paranevad, hinnatakse järjest rohkem kvaliteeti nii välis- kui ka siseviimistluses. Kui on kõrvuti valida sama hinnaga kaks uut korterit oma väikeste eripäradega ning ühes on põrandal odav laminaatparkett, plastaknad, toaseinad on viltu jms, siis kehvema korteri müüja peab hinda alandama. Kvaliteetse viimistlusega elamus aga võib  julgelt kõrgemat hinda küsida.

4. Ruumilahendus ja elamu välimus on olulised lisaväärtused
Neljas väga tähtis nüanss praegusel kinnisvaraturul on arhitektuurne pool, milline on maja välisilme, ning millised on tubade lahendused. Head projekteerijad ja arendajad on üldjuhul juba kogemustega, neil on omad koostööpartnerid suuremate kinnisvarafirmade näol ning osatakse leida ostjatele sobivaimad lahendused.

Hea on tõdeda, et ostja on teadlikumaks muutunud. Üldiselt tähendab see ehituse kvaliteedi kasvu, mille üle võib vaid rõõmustada. Jääb vaid loota, et varsti hakkavad ka arendusprojektid põnevamaks ja väärtuslikumaks muutuma ning rohelust tekib õuele rohkem, sest Tallinn laieneb jõudsalt oma lähiümbrusesse.

Eleri Soonsein, Uus Maa Kinnisvarabüroo kutseline maakler

 

Compare Listings