Your search results

Juunis vähem kinnisvaratehinguid

Posted by UusMaaPluss on juuli 7, 2008
| 0

Juunis sõlmiti Tallinna ja Harjumaa kinnisvaraturul vähem tehinguid kui varasematel kuudel ning tehingute koguväärtus oli aasta madalaimal tasemel. Samal ajal oli korterite, eramute ja kruntide pakkumine stabiilne ning hinnatase jätkas langust.

Korterite pakkumiste arv oli City24 portaali andmetel juunikuu jooksul suhteliselt stabiilne. Tallinnas oli kokku valida keskmiselt 9000 korteri vahel, millest u 20-25% moodustavad uued korterid. Korterite pakkumismaht on Tallinnas aastaga suurenenud 10-15%.

Maa-ameti andmetel sõlmiti juunikuus Harjumaal 651 ja Tallinnas 527 tehingut korteriomanditega, mis on 17% vähem kui maikuus. Aastase perioodi võrdluses on tehingute arv kahanenud u 36%. Madala tehinguaktiivsuse põhjusteks juunikuus võib pidada jätkuvalt inimeste äraootavat positsiooni, pikki pühasid ning ka soojemaid rannailmasid ja puhkuseid, mil inimesed kinnisvaraga tegeleda ei soovi. Kõige enam tehti juunikuus tehinguid Lasnamäel, Kesklinnas ja Mustamäel, kusjuures magalapiirkondades tehingute arv võrreldes maiga tõusis või jäi samaks.

Keskmine tehinguhind Tallinnas ja Harjumaal jätkas vaikset langust, kusjuures statistika põhjal paljudes linnaosades, nagu nt Kesklinnas, Lasnamäel, Mustamäel ja Kristiines, tehinguhinnad ei langenud. Keskmine hinnalangus on 1% kuus, alates juba märtsikuust. Korterite tehinguhinnad on kesklinna vanemates elamutes keskmiselt vahemikus 25 000-30 000 kr/m2 ning uutes elamutes keskmiselt 27 000-38 000 kr/m2. Magalapiirkondades on vanemate korterite hinnad keskmiselt vahemikus 16 000-20 000 kr/m2 ning uute korterite hinnad 23 000-27 000 kr/m2.

Allikas:Maa-amet.

Hoonestamata elamumaa turg oli juunis tehinguaktiivsuselt sarnane maiga. Tehingute arv on aastaga kahanenud üle kahe korra. Kevad-suvel on siiski rohkem huvi hakatud tundma kruntide vastu, kuna hinnad on palju langenud ning ka ehitushinnad soodsamad. Nii eramute kui ka kruntide hinnad diferentseeruvad: halva asukohaga, kehva infrastruktuuriga ja ebakvaliteetsete objektide hinnad langevad enam kui hinnatud asukohaga ja korralike objektide hinnad. Võrreldes tippajaga 2006. aastal, on tehinguhinnad maaklerite sõnul kahanenud kuni 40%.

Tallinna hinnatud elamupiirkondades (Pirita, Kakumäe, Nõmme, Kristiine) algavad kruntide hinnad 1,9 miljonist kroonist ning eramute hinnad 3,7 miljonist kroonist. Tallinnast väljaspool, kuni 40 km raadiuses, võib eramukrunte leida ka hinnaga alates 300 000–600 000 krooni. Harjumaal on uuseramute hinna alampiir 1,5 miljonit krooni. Aktiivsem mõjusfäär on 10 km raadiuses Tallinnast, kus uute eramute hinnad algavad 2,5 mln kroonist ning kruntide hinnad juba 600 000 kroonist.

Juulikuu võib tulla tehinguaktiivsuselt vaiksem kui juuni, kuna paljudel on sel ajal puhkused ning ilusad ilmad meelitavad tegelema muuga kui kinnisvaraga. Pakkumismahud ei suurene märkimisväärselt ning jätkuvalt võib oodata hindade korrigeerimist ning ostjatepoolset survet hindade alandamiseks.

Annika Jakobson
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide kinnisvara analüütik

Compare Listings