Your search results

10 näpunäidet aia rajamiseks inimesele, kes soovib täna või tulevikus maja müüa

Posted by UusMaaPluss on september 7, 2010
| 0

Elumaja müügihinda määravad mitmed tegurid: asukoht, suurus, seisukord jne. Muuhulgas on olulisel kohal ka eramut ümbritsev aed. Kaunis ja hooldatud aed, mis on kooskõlas maja arhitektuuriga, annab müügile palju juurde. Järgnevalt näpunäiteid, millega peaks arvestama täna või tulevikus maja müüa sooviv inimene.

1. Tuleks muru niita ning põõsaid tagasi lõigata, sest metsistunud aial ei ole kaubanduslikku välimust ning see tekitab huvilises tunde, et ta ostab põrsa kotis. Mõlema tegevusega on üsna kiirelt ja soodsalt võimalik tagada aias korrapära ning tuua esile aia võlud.
2. Tarad/hekid peab korda tegema. Tara/heki rajamisel on soovitav jälgida ümbruskonda. Kui piirkonnas ei ole ühelgi majal aeda ümber, siis ei sobi ehitada ümber krundi raudbetoonist kaunistustega tara. Hekki peaks kindlasti hooldama. Lisaks tasub pöörata tähelepanu väravatele. Väravad peavad toimima ning sobima üleüldise tara ning aia ja maja ilmega.
3. Teerajad peab korda tegema, eriti sellised, mis on sagedase kasutamise tõttu murukihita ja kuhu vihmade ajal kogunevad lombid. Kõvakattega  kõnni- ja autoteed (ning parkimisplats) toovad aeda puhtust ning selgust.
4. Terrass ja/või grillinurk on igas aias lisaväärtuseks, nii saab nautida meie niigi lühikest suve. Ka siin on oluline, et terrass ja grillinurk sobiksid aia ja maja välisilmega.
5. Erinevad veesilmad (basseinid, purskkaevud) nõuavad palju hoolt, aga on maja müümisel kindlasti plussiks, aga jällegi ainult siis, kui need on kooskõlas kogu aiaga arhitektuuriga.
6. Mõni marjapõõsas ja viljapuu on aias teretulnud nähtus. Täna on tagasi see aeg, kus paljud on hakanud hindama oma kasvatatud toitu. Võimalus lõigata salatisse või võileivale väikselt peenramaalt mõni tillioks – see on majaomaniku privileeg korteriomanike ees.
7. Aiaskulptuurid võivad aiale eripära juurde anda, aga nendega ei tohiks üle pingutada. Iga põõsa all ning trepiastmel seisev kuju mõjub ülepakutuna ning ei sobi laiale maitsele.
8. Eestis on päikest vähe ja seetõttu võib tekkida soov lõigata maha maja ümber olevad kõrged puud, siinkohal on soovitus põlispuud alles jätta. Puud teevad aia elavamaks ning loovad kauneid maastikuvorme.
9. Vanade majade aedades asuvad sageli kuurid, mis on ilmaoludest räsitud. Kui kuurid on säilitamist väärt, siis võib neid värskendada sobiva värviga (näit rootsi punasega). Mittekõlbulikud kuurid on soovitav aiast eemaldada.
10. Kui peres ei ole inimest, kellel on tahtmist põhjalikult aiaga tegeleda, siis piisab aia rajamisel muru külvamisest ja mõnede põõsaste ning igihaljaste puude istutamisest, juurde võib lisada  suuremaid põllukive. Sellised kujunduselemendid võivad olla küll tagasihoidlikud, aga loovad aeda elu ning põnevust. Põõsaste/puude istutamisel soovitame jälgida seda, et majast kaugemal on pikemat kasvu ja lähemal lühemad taimed. Arvestada tuleb ka sellega, et taimed kasvavad suureks ja vajavad hiljem palju rohkem ruumi.

Iga aed vajab hooldamist, aega ja teadmisi, eriti vajab seda visuaalselt kaunis ning eripärane aed. Kui on olemas soov elada kaunis aias, aga puuduvad aeg või teadmised sellest, kuidas aeda hooldada, on võimalus palgata aednik. Samas on ka lihtne ja kiire võimalus aeda elavdada erinevate 1-aastaste lilledega. Korrastage aeda oma võimaluste ja võimete piires.

 

Compare Listings