Your search results

Uus Maa: tehinguid tehakse rohkem, aga madalamate hindadega

Posted by UusMaaPluss on juuli 9, 2009
| 0

Juulikuu on olnud selle aasta kuudest tehinguaktiivsuse poolest kõige aktiivsem. Kui vaadata tehingute hulka, siis see näitab meile, et tehingute arv juulis on küll kasvanud, aga nende koguväärtus on siiski langenud. Hinnad on langenud ja nüüd tehakse tehinguid madalamate hindadega kui varem, aga aktiivsemalt.

Võrreldes eelmise aasta kuudega on tehingumahud siiski veel väiksemad, kuid vahe on vähenenud. Aasta alguses tehti peaaegu 50% vähem tehinguid, kui eelmisel aastal samal ajal, aga selle aasta juunis ja juulis oli vahe võrreldes 2008. aasta juuni ja juuliga 29% ja 25%. Kuigi, et majanduses on veel väga palju negatiivselt mõjuvaid faktoreid ja ebakindlust on kinnisvaraturul positiivne see, et tehinguaktiivsus on kasvanud. Järgmised kuud näitavad, kas me võime rääkida suunamuutusest.
 
Hetkel tehtavate tehingute keskmine väärtus on 700 000 ja 1 000 000 krooni vahel, mida toetab mingil määral ka pankade välja öeldud keskmine laenusumma, milleks on 800 000 krooni. Kuigi, et tehinguid tehakse palju ka 100%  omafinantseeringuga on märgata muutusi pankade käitumises laenukliendi jaoks just positiivses suunas. Kõige rohkem ostetakse hetkel 2-toalisi ning väiksemaid 3-toalisi kortereid, mille ruutmeetrid jäävad 41 ja 70 vahele.
 
Välismaalaste aktiivsus on selgelt kasvanud. Küll, mitte nii massiliselt nagu aastaid tagasi,kuid siiski nende huvi on tõusnud Eesti kinnisvara vastu.  Juulikuus olid tervelt 10% Uus Maa klientidest välismaalased, kui veel mõni kuu tagasi olid välismaalased Eesti kinnisvaraturul täiesti kadunud.

Näiteks viimase nädala jooksul oleme müünud 2 korterit soomlastele, kes on ostnud need suvitamise või peatumiskoha eesmärgil. Eelistatud on 2-toalised korterid kesklinnas hinnaklassis kuni 100 000 eurot. Kuna Skandinaavias ja Soomes eelmise majanduslanguse ajal hinnad langesid max 50%, siis kalkuleerivad nad ja on kindlad, et väga palju hinnad enam ei lange. Sealne majanduslangus näitas, et parimad kvaliteedi ja hinna suhtega kinnisvarapakkumised müüdi vahetult enne nn. hinnapõhja.

Mika Sucksdorff
Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuht

Compare Listings