Your search results

Kinnisvara väärtus: miks on eksperthinnangut tarvis?

Posted by UusMaaPluss on märts 17, 2021
| 0

Kinnisvara väärtus hinnati madalamaks, kui ma arvasin. Miks? Kuidas tekib kinnisvara hind?

Kinnisvara väärtus tuleb tihti väiksem eeldatavast hinnast, sest hindamisel kasutatakse reaalset tehinguinfot. Kui naaber müüb kõrvalkorterit 10 000 € kallimalt, siis see ei tähenda, et selle hinnaga lõpuks tehingusse jõutakse. Tihti on tehinguhinnad midagi muud kui pakkumise hinnad.

Teiseks on kodu seotud emotsiooniga. Sa oled selle enda vajadustest lähtuvalt kujundanud ning see ei pruugi kõigile koduotsijatele sobida.

Miks on eksperthinnangut tarvis?

Kinnisvara hindamisega puututakse kokku just uue kodu ostmisel, kui on vaja hinnata laenuväärtuse tagatist.

Ettevõtetel on eksperthinnangut tarvis raamatupidamislikult, vara jagamiseks ning näiteks ka hüvitamisteks (Rail Baltica).

Kinnisvara hindamise kohta saad lähemalt lugeda SIIT.

Millist eeltööd võiks enne kinnisvara hindaja poole pöördumist teostada?

Omaniku poolelt on soovituslik vaadata üle vara dokumentatsioon. Kui on tegemist kortermajaga, siis tuleks veenduda, kas näiteks parkimiskoht kuulub korteriomandi juurde. Kui tegu on aga eramuga, siis tuleb uurida, kas kõik juurdeehitused on seadustatud. Kui kuskil esineb vastuolu, siis peab sellest koheselt hindajale teada andma. Nii saab hindaja anda omapoolse hinnangu, kas enne kinnisvara hindamisega alustamist on tarvis veel dokumentatsiooniga tegeleda või mitte.

Mis mõjutab kinnisvara väärtust?

Väljend “asukoht-asukoht-asukoht” peab ikka paika. Komponente hinna määramisel on palju, aga hoonestatud kinnistute või korterite puhul on suureks määrajaks nii seisukord kui ka näiteks küttesüsteem.

Kui palju arvestatakse hindamisel mööblit ja muud sisseseadet?

Hindamisel kasutame mõistet nagu koht-kindel sisseseade. Integreeritud köögimööbel ja -tehnika ning sisseehitatud garderoobikapid võetakse hindamisel arvesse. Sama sei pruugi sisseseade maksumus hinda 100% mõjutada. Kui ikka 20 000 € maksvasse korterisse on paigaldatud 20 000 € köögimööbel, siis see samaväärselt selle korteri hinda ei mõjuta.

Kui kaua eksperhinnang kehtib?

Kehtivus sõltub sellest, kes seda hinnangut kasutama hakkab. Pankade puhul on see erinev – võib kehtida nii 3 kuud kui ka aasta.

Kuidas tõsta oma kinnisvara väärtust?

Alati võib teha parendustöid, mis tõstavad väärtust. Kõik parendused on seotud ka kuludega, mistõttu tuleks vaadata, kas kulutus annab väärtusele sama palju juurde.

Lihtsamatest asjadest on soovituslik üle vaadata väiksemad pisiasjad, nagu näiteks täkked seintel, põrandaliistude olemasolu ning üldine puhtus. Kinnisvarahind põhineb üldiselt kinnisvaraturu reageerimistele ning turg sellistele detailidele reageerib. Näiteks narmendavad tapeediotsad ja kõik sellised asjad mängivad rolli. Kui üks paigaldamata põrandaliist hinda palju ei muuda, siis terve objekti peale kokku kogunevad puudused võivad hiljem suuresti kinnisvara väärtust langetada.

UUS MAA Kinnisvarabüroo kutseline hindaja, Argo Pillesson

Compare Listings