Your search results

Arendajate mõtlemine on muutumas

Posted by UusMaaPluss on detsember 4, 2010
| 0

Kinnisvaraarendajate mõtlemine on pärast majanduskriisi, mille ajal pangad ei andnud raha ega olnud ka kliente, muutumas, sest muidu pole neil šanssi ellu jääda, arvab kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

Ma loodan südamest, et kvaliteet paraneb sedavõrd, et turule ei tule absurdsed projektid, kus esikukapi sügavus on 20-30 sentimeetrit – sellised naeruväärsed näited. Tänasel pingelisel turul, kus klient on väga valiv, peab kinnisvaraarendaja tõsiselt mõtlema, kuidas vastata kliendi ootustele,” rääkis Tõnu Toompärk ETV saates “Terevisioon”. Toompark rääkis, et turule hakkab tulema uusi kinnisvaraprojekte.

Nii on Merko müüki pannud 109 korterit ning jätkab koos Arco Varaga projekti, kus samuti on turule tulemas sadakond korterit. Ka mõned teised kinnisvaraarendajad võivad tema sõnul paari kuu pärast uusi maju turule tuua. Kinnisvaraanalüütik nentis aga, et mõned korterid on kolmandat aastat müügil ning ütles, et selle põhjuseks võib olla kvaliteet, asukoht või hind. Eurostati andmeil elab 83% Eesti elanikest oma majas või korteris. Toomparki sõnul on see Euroopa Liidus kõrge näitaja.

Samas on kodu vahetamise protsess pidev ning on võimalik rääkida kinnisvaratehingute optimaalsest arvust, võttes aluseks, et Eestis on umbes 650 000 eluruumi.”Oleks täiesti normaalne, kui 3-4% neist oleks igal aastal käibes. 3% on passiivsem ja 5% aktiivsem turg. 2009. aastal tehti meil 21 000 elamispinnatehingut, mis teeb käibeks 3,2%. Arvestades majandusolusid, surutist, sissetulekute langust, tarbijate madalat kindlustunnet, on on 3,2% tegelikult väga normaalne number,” ütles Toompark.

Ta lisas aga, et ligi kolmandik tehinguist olid kinketehingud. Toomparki sõnul on võimalik, et paigalseisva turu tingimustes jäävad hinnad seisma, kuid küllap leitakse ka neile ostjad. Nn Suur-Tallinnas on praegu umbes 1500 korterit,, mida arendajad täna pakuvad. Kinnisvaraanalüütiku sõnul on praegu arenduste suund linna poole., kuid arvata, et “põllupealsete” ehk linna piiri taguste arenduste aeg, on möödas, oleks tema sõnul vale.

Compare Listings