Your search results

Rekordisadu kinnisvaraturul novembris ei lakanud

Posted by UusMaaPluss on detsember 3, 2020
| 0

Kinnisvaraturg oli ka novembris aktiivne ning üha enam on näha, et vahepeal langenud korterite järelturg on praktiliselt taastunud.

Hoolimata COVID-19 teisest lainest ning võimalikest uutest piirangutest oleme võrreldes kevadise lainega oluliselt rohkem õppinud – riiki seekord lukku ei keerata ning inimeste käitumine on tunduvalt vähem alalhoidlikum. Majandusliku aktiivsuse ning tarbijakindluse kasv on lubanud turul kiiresti taastuda ning peaaegu juba kindlas kõneviisis öelda, et suurt langust tehingute arvu ja hindade osas me enam ei näe.

Ees on küll ootamas talv, mis ilmselt toob HoReCa sektoris kaasa kõrgema tööpuuduse ning ilmselt näeme ka edaspidi kergemaid kuu- ja kvartalipõhiseid korrektuure, ent mitte enam põhimõttelist ja totaalset langust. Küll aga võib täheldada, et nakatumiste kasvades on objektide vaatamiste arv vähenenud. Samuti on hulk inimesi oma ostud varem sooritanud võimalike piirangute kartuses.

Esialgsetel andmetel sõlmiti novembris kogu Eestis 2168 korteri müügitehingut, mis tähendab, et juba kolmandat kuud järjest on tehingute hulk olnud üle 2000. Tehingute mediaanhind oli eelkõige Tallinna uusarenduste suure osakaalu tõttu kõigi aegade kõrgeim – 1571 €/m2.

 

Tallinn taas rekordilainel

Tallinnas sõlmiti esialgsetel andmetel 986 korteritehingut, mis nii järelturu täieliku taastumise kui ka varasemate uusarendustehingute realiseerumise kontekstis oli tänavuse aasta parim tulemus. Tehingute mediaanhind oli samuti aasta kõrgeim – 2113 €/m2, jäädes alla vaid eelmise aasta detsembrile.

Aasta esimese 11 kuuga on Tallinnas tehingute arv langenud 11,2%. Mediaanhind on aga hoolimata järelturu tüüpkorterite 5-protsendilisest hinnalangusest kasvanud 8,6%.

 

Tartu turg rahulikum

Tartus on aasta lõpupoolne periood traditsiooniliselt loium, nii ka tänavu. Novembris sõlmiti 148 korteri müügitehingut, mille mediaanhind oli uusarenduste kõrge osakaalu tõttu 1627 €/m2. Aastases võrdluses on tehingute arv vähenenud 10,5%, mediaanhind aga suurenenud 8,7%.

Tehingute arv oli väikseim alates juulist, ent jäi võrreldes eelmise aasta novembriga samale tasemele. Tartu turg on võrreldes Tallinna või Pärnu kinnisvaraturuga olnud alati stabiilsem, mis selles kriisi avaldub eelkõige faktiga, et järelturul langust pole toimunud.

 

Pärnus sündis hinnarekord

Sarnaselt oktoobrile oli Pärnu turg ka novembris väga aktiivne. Kõrge mediaanhinna tõi silmapaistev uusarenduste osakaal ning tehinguaktiivsuse põhjal on järelturg samuti languse seljatanud.

November oli tänavuse aasta parim kuu – esialgsetel andmetel sõlmiti 90 tehingut, mida oli 17 võrra enam kui möödunud aasta samal ajal. Turu taastumine viimastel kuudel pole möödunud ilma kadudeta – järelturul on hinnad langenud 5–7%, samas kui uusarendused ja majad on hinnakorrektsioonist pääsenud.

Müüdud korterite mediaanhind oli novembris aasta kõrgeim – 1359 €/m2. Esimese 11 kuu lõikes on hinnakasv siiski jäänud olematu 0,6% juurde. Mullusega võrreldes on tehingute arv langenud 7,4%.

 

Ka Narva turg oli edukas

Narvas sõlmiti esialgsetel andmetel 55 tehingut, mida oli enam nii eelmisel kuul kui ka eelmise aasta novembris. Pärast koroonaepideemia esimese laine seljatamist on Narvas korteritehingute arv kuus kõikunud 45 ja 80 vahel, jäädes keskmiselt 58 juurde. Kuna möödunud aastal sõlmiti keskmiselt 63 tehingut kuus, võib öelda, et tehinguaktiivsus on praktiliselt taastunud.

Novembris oli müüdud korterite mediaanhind tänavuse aasta kõrgeim – 418 €/m2, käesoleva aasta esimese 11 kuu põhjal on tehingute arv langenud 12%, mediaanhind on aga suurenenud 2,3%.

Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik

Compare Listings