Your search results

Ökomajas on tervis vastupidavam

Posted by UusMaaPluss on oktoober 10, 2012
| 0

Looduslähedane ja roheline mõtteviis on muutumas selle sajandi märksõnadeks ning looduslikud ehitusmaterjalid ja ökoehitus on kaasaegses  arhitektuuris ja sisekujunduses saamas järjest populaarsemaks.

Meie ümber on juba majad, tehnilised lahendused ja sisekujundused, kus me saame oma silmaga vaadata ning kogeda, millised need looduslikud lahendused on, kuidas neid kasutada, ning kui energiat säästvad need on. Enamik meist omab ka kogemust mõne kodu või öömaja heast energiast – me tunneme ennast seal hästi. Ning seal ringi vaadates ja asja uurides leiamegi vastused naturaalsetest materjalidest  ja rahulikust keskkonnast.

Mis on ikkagi need peamised põhjused, mis ajendavad inimesi valima naturaalset elukeskkonda ja ökonoomset majapidamist?

Esimene ja üks peamisi põhjusi on hea tervis  ja enesetunne. Kaasaja laialt levinud probleemid on allergiad, energiapuudus, stress, väsimus jne. Kindlasti mängivad siin rolli ka muud tegurid nagu keemiliselt töödeldud toit, elektromagnetlainete kiirgus või suurlinnade saastunud õhk. Seega peaksime arvestama kõikide nende aspektidega, kui soovime endale ja oma lähedastele head enesetunnet ja tervist.

Kui oma kodu ehitada algusest peale naturaalseid materjale kasutades, muutub sisekliima ja elukvaliteet märkimisväärselt. Inimesed teevad oma valikud ikka enda käegakatsutava heaolu ja mugavuse jaoks ning esmase rahulolutunde annab ruumide avarus ja valgusküllus, materjalide ehtsus, hea ruumiõhk ja küte. Mingil hetkel võibki teha järelduse, et peale mõnusa elamise ja õhkkonna, mis kodus on, annavad järele ka paljud tervisehädad. Millised on peamised plussid, mida looduslikud materjalid annavad?

– Viimistlus- ja ehitusmaterjalid on tervisele ohutud, ei sisalda kahjulikke ühendeid. Naturaalsed materjalid ei tekita staatilist elektrit, ei erita õhku mürgiseid lõhnasid.

– See on oluline nii ehitustööd tehes kui ka hiljem selles keskkonnas päevast päeva elades.

– Materjalid on enamasti kohalikku päritolu.

– Ei tekita keskkonda koormavaid mürgiseid jääke, vaid on biolagunevad.

– Õhu kvaliteet elamises muutub. Loodusmaterjalide puhul hingavad ka seinad. Savimajade puhul kasvab ruumides õhuniiskuse tase.

– Lõpplahendused on kõrgema kvaliteediga ning loomulikult ilusad.

– Hea enesetunne, tervis ja meeleolu.

Looduslikest materjalidest on võimalik ehitada algusest lõpuni terve kodu, mis peab hästi sooja  ja on kvaliteetne. Materjale, mida kasutatakse  ökoehituses, on mitmeid. Puit sobib hästi konstruktsioon- ja dekoratiivmaterjaliks, kergsaviseinon savipiima ja hakkpuidusegu, mis paigaldatakse seinasaalungite vahele. Põletamata ja pressitud savitellis on üks vanimaid massiivsaviseina jaoks kasutatavaid ehitusmaterjale. Savi- ja lubikrohvi kasutatakse siseviimistluses seinakattena, linavilti heli- ja soojusisolatsioonimaterjaliks maja vahelaes ja seintes. Pilliroog on peamiselt katusematerjaliks, kuid kasutatakse ka seinte soojustus- ja heliisolatsioonimaterjalina. Ka lambavilla kasutatakse heli- ja soojusisolatsiooniks. Selle eeliseks on see, et erinevalt tööstuslikest soojusvilladest ei lendu lambavilla puhul õhku mikrokiude.

Katus on kas puidust laast, roost, kivist või näiteks mätaskatus. Soojustusmaterjale saab samuti valida looduslikke, neist enam  on kasutust leidnud puitkarkass koos saepuru ja höövlilaastudega, aga soojustuseks sobivad ka linatakk, roog, merihein ning õled.

Siseviimistluses on levinuimad naturaalsest pidust põrandad ja seinad, tapeetidest pabertapeedid või krohv ja naturaalsed värvid. Kui eesmärk on seatud, tasub kindlasti konsulteerida ehitus- ja viimistlusspetsialistidega, kes oskavad juba täpselt juhendada.

Teine väga oluline märksõna tänasel päeval on ökonoomne majandamine. Perele on tähtis pikaajaliselt saadav sääst kütte-, vee-, ventilatsiooni- ja muudelt majandamiskuludelt. Järjest levivad lahendused on päikesepaneelid, tuulegeneraatorid, päikesearhitektuur ning kõige lihtsam lahendus vana tuttav ahi. Päikesepaneelid on juba üsna laialt levinud. Mitmed nii uued kui ka vanemad kortermajad on võtnud lisaks tavalisele küttele juurde ka päiksepaneelid, mis toodavad aasta ringi sooja vett ning talvel on toetavaks allikaks tavaküttele. Elanikud on üldjuhul väga rahul ja kulud ootuspäraselt  soodsamad.

Mis on päikesearhitektuur? See on hästi läbimõeldud arhitektuuri ja soojustusega hoone, mis võib tavalise majaga võrreldes kulutada kuni 90 % vähem kütteenergiat. Seda põhimõtet järgides keeratakse hoone klaasfassaad päikse poole, kasutades nõnda maja kütmiseks päikseenergiat. Aknast sisse paistev soe päike muudetakse aastaringseks radiaatoriks.

Rahva hulgas on tuntud ka tuulegeneraator. Neid on saadaval ühele majapidamisele sobilikud väiksed ja kompaktseid ning suuremad variandid suurematele majapidamistele. Meie tuulisel põhjarannikul on oma majapidamine energiaga ära varustamine igati asjakohane lahendus.

Nagu eespool juba märgitud, on tänasel päeval kõige levinum kütteallikas tänu oma odavale hinnale ikka kamin, ahi või puupliit. See küttesüsteem sobib hästi just maapiirkondadesse, kus omal küttematerjali valmistamise,  kogumise ja ladustamise võimalus.

Ökoloogiline elustiil ehituses, majapidamises, samuti ka muudes eluvaldkondades saab aina enam tähelepanu ja selle järgijate hulk kasvab, ökomajade populaarsus on kasvusuunal. Eestis ja Skandinaavias on ökoehitus värske trend, kuid Lääne- Euroopas on see suund juba kümmekond aastat vana. Saksamaal on ehituspoodides vabalt saada looduslikud materjalid koos kasutusjuhendiga ning see ei ole seal enam piiratud levikuga toode nagu siin. Eestis on viimastel aastatel tekkinud väikefirmad, kes teavad ja oskavad tegeleda ökoehitusega ning pakkuda ka sellekohast teenust. On olemas ka ühingud Ökoloogilise Tehnoloogia Keskus ja Ökoehituse ühing, kelle ülesandeks on ärgitada ökoloogiliste materjalide tootmist ja kasutamist, et kasvaks kasutajate hulk.

Roheliselt mõtlevad kogu maailmas need, kes soovivad endale ja oma lastele pingevabamat, tervislikumat ja rõõmurikkamat keskkonda, looduslähedast ja tervislikku kodu.

Compare Listings