Your search results

Huvi Rapla valla kinnisvara vastu on suur

Posted by UusMaaPluss on veebruar 11, 2023
| 0
Huvi Rapla valla kinnisvara vastu on suur

Kinnisvara on ja jääb alati kuumaks teemaks. Küsimused nagu: mis mu vara väärtus praegu oleks, kas hinnad langevad või kas tasub üldse praegu müüa, moodustavad kõik suure aruteluteema, millega puutume kokku igapäevaselt.

Rapla on aastatega kogunud aina enam populaarsust ning on väikelinn, mis on pidevas arengus ja kus väärtustatakse elanike heaolu. Raplas kehtib trend – noored Tallinna, keskealised tagasi. Noored lähevad ülikoolidesse ja/või pealinna karjääri ehitama, vanemas eas hakatakse väärtustama vaikust ja rahu, mis on täpselt see, mida meie armas Rapla pakub.

Ka Rapla ümbruskond, kogu vald, on pidevas arengus. Palju ehitatakse uusi eramaju, nii öelda linnnakärast eemale, aga samas ikka nii, et kõik mugavaks eluks vajalik oleks käe ja jala juures. Seda kõike näitab ka pidev Rapla valla elanike arvu kasv, mis on 2023. aasta 1. jaanuari seisuga aasta seisuga 13 228. Rapla linnas on see arv püsinud stabiilselt pisut üle 5000 elaniku.

Uued elamud on kindlasti tõmbenumbrid, mis teevad piirkonna populaarseks, silmapaistvaks ja tänu millele soovivad inimesed siia korterit osta. Kõigile ju meeldib ilus ja uueväärne kinnisvara.

Eelmisel aastal valminud korteriarendused (Mahlamäe tn 7 ja Põllu tn 1a/1b) andsid kindlasti kinnisvaraalaselt Raplale hoogu juurde. Kes tahtis endale uut kodu osta, kes hoopis investeeringuna üürituluks. Menetletavaid detailplaneeringuid on vallas omajagu ning märksõna Rapla tuleviku kohta olekski “arenev”.

Nägin hiljuti üht KV24 artiklit pealkirjaga: “Eestlane unistab suurest majast, aga ostab korteri”. Seda põhjendatakse näidetega, et eramajade kuulutustel on rohkelt vaatamisi, kuid üldiselt tehinguid nendega on vähem kui korteritega. Kui aga 2022. aasta Rapla valla tehinguid vaadata, siis kõige rohkem on neid tehtud maatükkidega, nimelt 283. Elamute ja korterite tehinguid on vähem ja suhteliselt võrdselt vastavalt 212 ja 207. Tundub, et siinsete inimeste puhul kehtib rohkem ütlus: “Raplakas unistab majast ja ehitab selle” ehk soetab endale maja või krundi.

Küll aga oli elamute keskmine mediaanhind mullu 54 940 eurot, mis näitab, et väga palju tehti tehinguid odavamapoolsete majadega. Seega kallim ja silmapaistvam vara moodustab päris väikse protsendi tehtud tehingutest. Tundub, et viimasel ajal on popiks saanud renoveerimine, investeeritakse, et luua varale kõrgem väärtus.

Kortereid müüdi Rapla vallas eelmisel aastal 188 ning nende ruutmeetri mediaanhinnaks kujunes 1124. Võrreldes 2021. Aastaga kerkis hinnatase suisa 52,7%. Sellise kasvuprotsendi taga on nii üldine hinnatõus, valminud uued korterid, aga ka lihtsalt Rapla valla kui elukohal populaarsuse kasv.

Mida toob aasta 2023?

Nagu kogu Eestis, on ka Rapla  valla puhul näha, et inimesed on väga äraootaval seisukohal ning ei julge liialt palju kinnisvaramaastikul tegusid teha. Oodatakse, mida lähimad kuud toovad, mida teeb euribor ning kuidas inimesed üldse hakkama saavad.

Prognooside kohaselt võiks kevadel koos päiksega ärgata inimestel tasapisi huvi ka kinnisvara vastu ning samm-sammu haaval jõuame lõpuks tagasi normaalsusesse. See kõik sõltub loomulikult majanduses toimuvast, selle taastumise kiirusest ning ka sellest, kuidas kulgeb sõda.

Tulevik Raplas näib tulevat, nagu eelnevaltki mainitud, arenev. Usun, et ellu viiakse mitmed uued ja vinged projektid, mis lisavad linnale veelgi väärtust ning teevad selle väikse koha aina ilusamaks ja hinnatumaks.

Martin Tilk (Uus Maa Maakri büroo kinnisvaramaakler)

Compare Listings