Your search results

Eesti kinnisvaraturg novembris 2020

Posted by UusMaaPluss on detsember 17, 2020
| 0
Kinnisvaraturg Eestis - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Kinnisvaraturg Eestis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Hoolimata COVID-19 teisest lainest ning uutest piirangutest, oleme me võrreldes kevadise lainega oluliselt rohkem õppinud – nii palju kui võimalik üritab valitsus hoida majanduslikku aktiivsust, mistõttu on piirangud leebemad ning ka inimeste käitumine on tunduvalt vähem alalhoidlikum.

Korteriturg Eestis

Vahepeal toimunud majandusliku aktiivsuse ning tarbijakindluse kasv on lubanud turul kiiresti taastuda ning peaaegu juba kindlas kõneviisis öelda, et nii suurt ühekuulist tehingute arvu ja hindade langust kui kevadel, me enam ei näe.

Ees on küll ootamas talv, mis toob HoReCa sektoris kaasa kõrgema tööpuuduse ning tarbijakindluse vähenemise ning seetõttu näeme ka edaspidi kergemaid kuu- ja kvartalipõhiseid korrektuure, ent mitte enam põhimõttelist ja totaalset langust. Küll aga võib täheldada, et nakatumiste kasvades on objektide vaatamiste arv vähem tõsisemate huviliste poolt vähenenud ning teatav hulk inimesi on oma majanduslikud ostud sooritanud varem ära võimalike piirangute kartuses.

Novembris sõlmiti peamiselt tänu Tallinna turu uusarendustehingute suurele müügimahule kolmandat kuud järjest üle 2100 tehingu (kokku 2231 tehingut), mis oli tänavuse aasta parim tulemus, ületades oktoobri tulemust 41 tehinguga. Tehingute aktiivsus on stabiilselt hea ka ülejäänud Eestis – tänavuse aasta parimad tulemused tehti Harju-, Lääne-Viru- ja Pärnumaal.

Tehingute mediaanhind oli 1563 €/m2, mis tähendab seda, et tänavuse aasta esimese 11 kuu põhjal on tehingute arv langenud 7,4%, ent mediaanhind on suurenenud 5,4%. Harjumaal oli mediaanhind 2017 €/m2, aastataguse ajaga võrreldes on mediaanhind tänavu suurenenud ligi 8%.

Eelmise aasta 11 kuuga võrreldes on mediaanhind langenud vaid kahes maakonnas (Hiiu- ja Jõgevamaa), mis pigem on tulenenud tehingute struktuurist, kui sisulisest hinnalangusest. Tartumaal on mediaanhind aastaga suurenenud 9,7% (1369→1501 €/m2), Ida-Virumaal 5,8% (193→204 €/m2) ja Pärnumaal 1,2% (1026→1038 €/m2).

Eesti korteriturg novembris - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Eesti korteriturg novembris – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Tallinna korteriturg

Tallinnas sõlmiti novembris peaaegu 1000 tehingut (täpsemalt 993), mis nii järelturu täieliku taastumise kui ka varasemate uusarendustehingute realiseerumise kontekstis oli tänavuse aasta parim tulemus. Tehingute mediaanhind oli samuti aasta kõrgeim – 2112 €/m2, jäädes alla vaid eelmise aasta detsembrile.

Rekordilistele tulemustele aitas kaasa uusarendusturg, kus sõlmiti 39% tehingutest ehk 389 tehingut, ent aktiivne oli ka järelturg, kus kolmandat kuud järjest sõlmiti üle 600 tehingu. Aasta esimese 11 kuuga on Tallinnas tehingute arv langenud 11,1%, mediaanhind on hoolimata järelturu tüüpkorterite 5%-lisest hinnalangusest suurenenud 8,5%.

Tallinna korteriturg novembris 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Tallinna korteriturg novembris 2020 – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Tartu korteriturg

Ehkki Tartus sõlmiti vähem tehinguid kui neljal eelmisel kuul, ei saa öelda, et turg oleks loid, vaid pigem ongi kalendriaasta lõpp ja algus Tartus olnud tavapäraselt veidi rahulikum periood. Novembris müüdi 175 korterit, millest 59 ehk 34% võõrandati esmamüügist.

Järelturul sõlmiti 116 tehingut, mida oli vaid kuue võrra vähem kui eelmise aasta samal ajal, ent viiendat kuud järjest sõlmiti üle 100 tehingu. Tehingute mediaanhind oli nii uusarenduste kõrge osakaalu kui järelturu hinnatõusu tõttu kõigi aegade kõrgeim – 1687 €/m2. Aastases võrdluses on tehingute arv vähenenud 9,1%, mediaanhind on suurenenud 8,7%.

Tartu korteriturg novembris 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Tartu korteriturg novembris 2020 – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Pärnu korteriturg

Sarnaselt oktoobrile oli Pärnu turg väga aktiivne, kõrge mediaanhinna tõttu oli silmapaistev uusarenduste osakaal, ent tehinguaktiivsuse põhjal on järelturg samuti esimese suure languse seljatanud. November oli tänavuse aasta parim, millele aitasid kaasa 17 tehingut Lillepargi kodudes – kokku sõlmiti 96 korteri ostu-müügitehingut, millest 33 sõlmiti uusarendustes.

Samas pole turu taastumine viimastel kuudel möödunud ilma kadudeta – järelturul on hinnad langenud 5%–7%, samas kui uusarendused ja majad on hinnakorrektsioonist pääsenud. Novembris oli mediaanhind aasta kõrgeim – 1359 €/m2, tänavuse aasta 11 kuu lõikes on hinnakasv siiski jäänud olematu 0,8% juurde. Mullusega võrreldes on tehingute arv langenud 6,8%.

Pärnu korteriturg novembris 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Pärnu korteriturg novembris 2020 – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Narva korteriturg

Narvas sõlmiti 58 tehingut, mida oli enam kui eelmisel kuul, ent jäi alla augusti ja septembri tulemusele. Pärast koroonaepideemia esimese laine seljatamist on Narvas tehingute arv kõikunud 45 ja 80 vahel, jäädes keskmiselt 58 juurde. Kuna möödunud aastal sõlmiti keskmiselt 63 tehingut kuus, võib öelda, et tehinguaktiivsus on praktiliselt taastunud.

Detsembris kehtestati Ida-Virumaal aga karmid koroonapiirangud, mis ei jäta Narva turgu kindlasti mõjutamata. Novembris oli tehingute mediaanhind tänavuse aasta kõrgeim – 418 €/m2, käesoleva aasta esimese 11 kuu põhjal on tehingute arv langenud ligi 12%, mediaanhind on aga suurenenud 2,2%.

Narva korteriturg novembris 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Narva korteriturg novembris 2020 – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik

Compare Listings