Your search results

Uus Maa: bürokraatia hoiab ehituskruntide hinnad endiselt kõrgena

Posted by UusMaaPluss on november 8, 2023
| 0
Uus Maa: bürokraatia hoiab ehituskruntide hinnad endiselt kõrgena

Uus Maa Ärikinnisvara juhi Danel Talpsepa sõnul on Eestis suuresti bürokraatia tõttu nii era- kui ärikinnisvara arenduskinnistute defitsiit, mis hoiab hinnad ka languse ajal kõrgena.

“Kuigi praegu on ärikinnisvara sektoris pigem vaikne, siis näiteks arenduskruntide osas on selgelt defitsiit ja hinnad püsivad. Tallinnas on väga keeruline ühtegi planeeringut mõistliku ajaga kooskõlastada, pigem on perioodid pikenenud. Lähivaldades on see veidi lihtsam, kuid siiski komplitseeritud ning aja- ja ressursimahukas ettevõtmine. Kui ehitusloa menetluse periood peaks juriidiliselt olema 30 päeva, siis reaalsuses võtab protsess kuus kuud kuni paar aastat. Detaiplaneeringut aga vähem kui viie aastaga loota on juba väga optimistlik,” kirjeldas Talpsepp.

“Täiesti mõistlik, et arendajate huvi, elukeskkonna ja ühiskonna ootuste vahel peab olema tasakaal, aga tihti on takistuslihtsalt ametnike konservatiivsus ja mugavus. Valdade ja linnade kehtivate üldplaneeringute järgi on vaid väga väike osa maast selline, kuhu võib ja on mõtet midagi arendada, mistõttu saavadki heas asukohas ja nähtavusega kinnistud sisuliselt otsa. See puudutab nii kodude kui ärihoonete arendamist,” lisas ta.

Talpsepp märkis, et kuna ehitamiseks vajalike lubadega kinnistuid on müügis vähe, siis kohati tehakse tehinguid lausa utoopiliste hindadega. “Kokkuvõttes muudab see nii kodude kui ärikinnisvara arendamise kalliks. Näiteks võib põllumaa ning vajalike lubadega arenduskrundi hinnavahe olla sajakordne, kuigi maatükk on ju sama,” nentis Uus Maa Ärikinnisvara juht.

Kõige suurem defitsiit on tema sõnul Tallinnas ja linnast välja viivate põhimagistraalide äärde jäävatest ärikruntidest, eriti sellistest, kuhu saaks suuri mahte – näiteks 20 000-40 000 ruutmeetrist tootmis- või logistikakeskust – ehitada. “Suurema ehitusalusega hooned lähevad tihtipeale üldplaneeringuga vastuollu ning nende arendamiseks on vajalik üldplaneeringut muutev detailplaneering, mis tähendab omakorda suurt lisabürokraatiat,” lisas Talpsepp

Seetõttu tõusevad tema selgitusel arenduskinnistute hinnad aja jooksul uutesse kõrgustesse ning müüjad pigem ootavad. Näiteks tõusis Talpsepa kinnitusel Rae vallas suurema arendusala hind viimase kolme-nelja aastaga neljakordseks.

Compare Listings