Your search results

Milline on hea kinnisvaramaakler?

Posted by UusMaaPluss on veebruar 16, 2024
| 0
Milline on hea kinnisvaramaakler?

Millest alustada sobiva kinnisvaramaakleri otsinguil? „Pärast enda vajaduste ja eelistuste kindlaks tegemist on üks esimesi asju, millele peaks tähelepanu pöörama, maakleri kogemus ja taust,“ ütleb kinnisvaramaakler Ly Johanson, kes on spetsialiseerunud peamiselt elukondliku kinnisvara müügile ja üürimisele.

Ly Johansoni sõnul tasub kinnisvaratehingu planeerijal maakleri tausta uurida küll. Näiteks on hea teada, kui kaua maakler on kinnisvaravaldkonnas tegutsenud. Kasuks tuleb ka info, kas maaklerile on andnud hea tagasiside ja soovitused ka eelnevad kliendid. „Kogemus ja taust on tugev indikaator maakleri võimekusest ning usaldusväärsusest. Kuid väga oluline on ka isiklik klapp. Just seepärast soovitan kohtuda mitme maakleriga, enne kui kellegagi kindlalt käed lüüa.“

Millised peaksid olema maakleri litsentsid ja sertifikaadid? Kust klient seda kontrollida saab?

Eestis ei ole kahjuks kinnisvaramaaklerina tegutsemiseks ükski litsents seaduslikult nõutav ja seetõttu on ka turul palju nn isehakanud maaklereid, kellel puuduvad baasteadmised. Suuremate büroode kinnisvaramaaklerid peavad tavaliselt läbima spetsiaalse koolituse ja eksamid, et saada vajalikud baasteadmised, et teadmatusest kliendile kahju ei tee.

Koolitatud kinnisvaramaaklerid saavad ennast registreerida Eesti Kinnisvaramaaklerite registris. Maaklerid, kes on tegutsenud juba üle kahe aasta, saavad teha kutseeksamit Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja juures. Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja koduleheküljel saabki kontrollida, kas maakler on registris ja kas talle on väljastatud ka kutsetase.

Kuidas hindab maakler kinnisvara turuväärtust?

Maakler hindab kinnisvara turuväärtust oma kogemuse, turu tundmise ja ka hindajatega konsulteerimise abil. Oluline on siinjuures tähele panna, et maakleri määratud turuväärtust ei aktsepteeri laenutaotluse juures ükski pank. Selleks on vaja tellida siiski eksperthinnang kutseliselt hindajalt.

Milline on sinu lähenemine klientidega suhtlemisel?

Mina olen oma klientidega pidevas suhtluses, andes neile regulaarset tagasisidet kuulutuste vaadatavuse, enda tegevuste ja päringute kohta. Lisaks annan tagasisidet praktiliselt alati pärast seda, kui olen huvilistega kliendi kinnisvara näitamas käinud. Huviliste küsimusi ja muresid vahendan oma klientidele alati vahetult ning kirjalikus vormis.

Milliseid uuenduslikke viise kasutad objekti tutvustamiseks?

Kõige uuenduslikumaks objekti tutvustusviisiks oma kogemuse põhjal pean live-videotuuri WhatsAppi teel. Tegemist on hea viisiga näidata objekte huvilistele, kes ei ela ise Eestis. Lisaks on hea viis kinnisvara paremaks mõistmiseks 3D-visuaalid kuulutuse juures.

Millised on kõikide osapoolte jaoks eduka kinnisvaratehingu tunnused?

Osapoolte jaoks hea tehingu tunnus on see, kui mõlemad osapooled lahkuvad notaritehingust õnnelikuna.

Kuidas tegeled keeruliste olukordade või konfliktidega?

Maaklerina on ülioluline suuta keerulistes olukordades säilitada rahu ja olla osapoolte vahel neutraalseks maandajaks. Kuulamise oskus on maakleri töös väga tähtis.

Mille järgi tunneb ära ebakompetentse maakleri?

Ebakompetentse maakleri tunneb ära halva suhtlemisoskuse, puudulike teadmiste, aeglase või ebapiisava reageerimisoskuse järgi. Lisan siia ka ebaeetilise käitumise, mille näideteks on enamasti valeinfo andmine ja lubaduste murdmine. Üks levinumaid viise, kuidas ebakompetentne maakler klientide poolehoidu võidab, on turuhinna määramisel nähtavalt ebamõistliku ja suurema turuhinna lubamine.

Kuidas kujuneb maakleri teenustasu?

Maakleri teenustasuks on müügivahenduse puhul tavapäraselt kindlaks määratud protsent kinnisvara müügihinnast ning tasu saab maakler üldjuhul siis, kui tehing on tehtud. Üürivahenduse puhul on selleks reeglina ühe kuu üürisumma. Tehakse ka muid erikokkuleppeid, kuid mina töötan sellise loogika alusel.

Hea maakler panustab kinnisvara müüki juba enne kinnisvarakuulutuse tegemist. Juba pelgalt turuhinna määramine nõuab ju tegelikult aega ja süvenemist. Lisaks aeg, mis kulub nõustamisele, kuidas kodu parimal viisil müügiks ja pildistamiseks ette valmistada. Tihti pakun ka oma klientidele kodu ettevalmistamise ja stiliseerimise teenust enne fotograafi tulekut. Pärast fototöötlust valib maakler koostöös kliendiga välja parimad pildid, millele järgneb juba kuulutuse portaalidesse lisamine, nende vajadusel muutmine, objekti turundamine jne.

Ning ega ostja leidmisel veel maakleri töö lõpe – edasi tuleb paika panna aeg notari juurde, valmistada ette piisavad dokumendid tehinguks ning pärast tehingut aidata kinnisvara ka uuele omanikule korrektselt dokumenteeritult üle anda.

Compare Listings