Your search results

Eesti kinnisvaraturg juunis 2020

Posted by UusMaaPluss on juuli 31, 2020
| 0

Hoolimata pühade sattumisest arginädalale ning Eestit tabanud kuumalainest, jätkus juunis kinnisvaratehingute arvu kasv. Maa-ameti andmete põhjal sõlmiti võrreldes maiga 11% enam korteritehinguid. Tehingute arv on viimastel kuudel olnud seega järgmine: aprillis 1180, mais 1345 ja juunis 1493. Eelmise aasta juuni tasemest jäi puudu 16% ning kriisieelsete 12 kuu keskmisest 24%.

Eesti kinnisvaraturg juunis - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Eesti kinnisvaraturg juunis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Tehingute arvu kasvu taga on valdavalt piirangute leevenemine ja optimism tuleviku suhtes ning kuigi endiselt räägitakse sügisest kui otsustavast perioodist, julgetakse ka täna tehinguid teha, ehkki heade uudiste kõrval peab möönma, et riigipoolsete otsetoetuste lõppemine võib tööpuudust veel edaspidigi kasvatada.

Eriti suurt huvi on näidatud maamajade ja suvilate vastu: kui korterituru täielikust taastumisest ei saa veel rääkida, siis juunis sõlmiti majade ja suvilatega üle 400 tehingu, mida oli 50 võrra enam kui möödunud aasta samal ajal, jäädes viimase 12 kuu kontekstis alla vaid eelmise aasta juulile. Ilmekas on siinjuures veel tõik, et Harjumaal langes tehingute arv enam kui 20 võrra, samas kui ülejäänud Eestis see valdavalt suurenes.

Korteritehingute kasv oli laiapõjaline

Korteritehingute kasv oli samuti laiapõhjaline, langedes vaid neljas maakonnas, samas kui Harjumaal kasvas tehingute arv enam kui 50 võrra, Tartumaal ligi 30 võrra ning Ida-Virumaal ja Jõgevamaal ligi 20 võrra.

Ehkki Tallinna nõukogudeaegsete tüüpkorterite näitel on likviidsemate järelturu korterite hinnad umbes 3% võrra allapoole liikunud, ei saa me veel siiski laiapõhjalisest hinnalangusest rääkida. Turul käib endiselt külm sõda – teatud osa ostjaskonnast soovib näha suuremat hinnalangetust, samas kui müüjad on endiselt veendumusel, et tipphinnaga on võimalik ka praegu ostjaid leida ning ei kipu oma kaupa turult ära võtma.

Tõenäoliselt näeme me siiski mingit hinnalangust, ent kasvanud nõudluse juures, on müüjad oma argumentidele saanud hingetõmbeaega juurde. Juunis oli tehingute mediaanhind 1400 €/m2, mis oli sisuliselt sama, mis aasta tagasi. Harjumaal oli tehingute mediaanhind koguni 2018 €/m2, Tartumaal 1405 €/m2 ja Pärnumaal 1045 €/m2.

Juuni tehingute arv (sinise kirjaga) ja tehingute arvu muutus võrreldes maiga (punase kirjaga)
Juuni tehingute arv (sinise kirjaga) ja tehingute arvu muutus võrreldes maiga (punase kirjaga)

Kinnisvaraturg Tallinnas

Tallinnas sõlmiti juunis 630 tehingut ehk 100 tehingut enam kui mais. Kuna uusarenduste osakaal oli endiselt suur (mais 39%, juunis koguni 45%), siis püsis tehingute mediaanhind endiselt väga kõrgena (mais 2095 €/m2, juunis 2085 €/m2), ent kosus ka järelturg – kui mais sõlmiti järelturul vaid 7 tehingut rohkem kui aprillis (317→324), siis juunis sõlmiti juba 346 tehingut, mida oli umbes 90 võrra vähem kui eelmise aasta samal ajal.

Uusarenduste suure müügi taga on valdavalt varem sõlmitud lepingud, kuna uusarenduste reaalmüük on endiselt aeglane, näiteks II kvartalis sõlmiti 50% vähem võlaõiguslikke tehinguid kui I kvartalis. Siiski saavad ostjad eluruumide hinnalanguse asemel enamasti allahindlusi eluruumi lisade pealt nagu parkimiskoht, panipaik või köögimööbel.

Üüripakkumiste hulk on endiselt suur, ehkki juuni näitas, et hinnalangus on suuremas osas pidurdunud ning kõrghooaja lähenedes (juuli-august) võib hinnatase paremate pindade puhul isegi suureneda.

Tallinna korteriturg juunis - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Tallinna korteriturg juunis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Kinnisvaraturg Tartus

Sarnast tendentsi nagu Tallinnas, kus uusarenduste osakaal on tänu varasemate perioodide suurele nõudluse kõrge ning taastuma hakkas järelturg. Tartus sõlmiti 137 tehingut, mis oli parim tulemus pärast koroonaepideemia puhkemist, kriisieelsest mahust on kaotatud siiski 20%.

Järelturul sõlmiti mais 64 tehingu asemel 83 tehingut, mida oli vaid 12 võrra vähem kui eelmise aasta samal ajal. Uusarendustes sõlmiti samal ajal 54 tehingut, mis oli ka tänavuse aasta parim tulemus. Hoolimata uusarenduste 39%-st osakaalust, oli müüdud uusarenduste profiil veidi tagasihoidlikum, mistõttu langes tehingute mediaanhind 1470 €/m2-ni.

Ka muus osas liigub Tartu turg Tallinna kiiluvees – üüripakkumiste arv on endiselt väga kõrge, müügiturul pole hinnad küll kivist, ent laiapõhjalisest langusest ei saa veel rääkida.

Tartu korteriturg juunis - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Tartu korteriturg juunis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Kinnisvaraturg Pärnus

Umbes viiendiku võrra on turg langenud ka Pärnus. Juunis sõlmiti suvepealinnas 60 tehingut, mis jäi üsna mai tasemele, veidi vähem oli uusarendustehinguid, samas kui järelturul sõlmiti 1 tehing rohkem. Tehingute mediaanhind oli juunis 1314 €/m2 jäädes nii eelmise aasta kui eelmise kuu näitajatele alla.

Pärnu korteriturg - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Pärnu korteriturg juunis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Kinnisvaraturg Narvas

Sarnaselt teistele linnadele on ka Narvas tehingute arv tänavuse aasta esimese kuue kuuga vähenenud mullusega võrreldes 16% võrra, seda hoolimata sellest, et Narvas puuduvad täiel määral uusarendused. Juunis sõlmiti Narvas 45 tehingut, mida oli seitsme võrra rohkem kui mais, jõudes tagasi aprilli näitajate juurde. Võrreldes mullusega langes aga tehingute arv 10 võrra.

Tehingute mediaanhind ulatus aga üle paari aasta taas üle 400 €/m2 ning võrreldes mullusega on Narvas mediaanhind tänavu suurenenud 7% (376→403 €/m2).

Narva kinnisvaraturg - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Narva korteriturg juunis – Uus Maa Kinnisvarabüroo

Igor HabalUus Maa Kinnisvarabüroo analüütik

Compare Listings