Your search results

Eesti kinnisvaraturg augustis 2020

Posted by UusMaaPluss on oktoober 8, 2020
| 0
Eesti kinnisvaraturg augustis 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Vaade Järve Tornide Torn 2-st.

August jätkas kinnisvaraturul samal lainel, mil juuli – inimeste teadvusest hakkas koroonaepideemia kaduma või ei pööratud sellele enam nii suurt tähelepanu, tehinguaktiivsus on pöördunud ülespoole, suurt hinnalangust oodanud inimesed on taas pidanud üle elama pettumustvalmistava kuu.

Siiski tuleb optimistide kiiret taastumisunelmat jahutada: koroonaepideemia koos uute, ehkki mitte nii laialdaste piirangutega tõstab uuesti pead, paljud ettevõtted, kes taotlesid töötasu jätkuhüvitist, on saanud vabad käed töötajate koondamiseks, ebakindel on olukord ka meie peamistel kaubanduspartneritel ning tarbijakindlus pole saavutanud kriisieelset taset. Tallinnas ja Tartus on taastumist paljuski üleval hoidnud uusarenduste tehingud, millest lõviosa oli sõlmitud enne eriolukorra algust, statistiliselt jõuab mahu vähenemine uusarendusturule lähema poole aasta jooksul, mis suures plaanis tähendab tehingute arvu langust.

Aastatagusega võrreldes langes tehingute arv ligi 12%

Augustis sõlmiti 1832 tehingut ehk 45 võrra enam kui juulis. Aastataguse ajaga võrreldes langes tehingute arv ligi 12%, aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv langenud 12,5%. Esimese kaheksa kuu põhjal on enamikes maakondades toimunud 10%–15% tehingute arvu langus, tehingute arv on suurenenud Võru, Põlva ja Lääne maakonnas. Võru maakonna enam kui kolmandiku suurust tehingute arvu kasvu on vedanud Tamula kodude arendus. Tehingute mediaanhind on aastataguse ajaga võrreldes suurenenud 5%, augustis oli mediaanhind tänavuse aasta madalaim (1322 €/m2), milles on hakanud peegeldama juba esimesed märgid hinnakorrektsioonist. Esimese kaheksa kuuga suurenes Harjumaal mediaanhind 8,2% (1897 €/m2) ja Tartumaal 9,7% (1514 €/m2), hinnad on langenud vaid neljas maakonnas, mis pigem sõltub tehingute struktuurist.

Majade ja suvilate turg endiselt aktiivne

Majade ja suvilate turg on endiselt aktiivne, kui turu tõusu faasis näitas kiiremaid kasvunumbreid likviidsem korterite turg, siis langusfaasis on tehingute arvu mahtu suutnud hoida vähemlikviidsem majade turg; suvilate turul on tehingute arv koguni suurenenud. Harjumaa näitel saab siiski tõdeda, et näiteks suvilate puhul pole kasv olnud igal pool ühesugune, suvekodu ostmisel eelistatakse üha rohkem mere äärseid ja mere lähedasi piirkondi (Harku vald, Lääne-Harju vald), sisemaal paiknevad suvilad on äratanud tunduvalt vähem huvi.

Eesti kinnisvaraturg augustis 2020 - Uus Maa Kinnisvarabüroo
Tehingute arvu muutus segmenditi aastases võrdluses.

Korteriturg Tallinnas

Ehkki juuli numbrid jäid järelturu languse tõttu kättesaamatuks, sõlmiti Tallinnas kolmandat kuud järjest üle 600 tehingu. Ehkki võrreldes juuliga sõlmiti uute korteritega rohkem tehinguid, siis järelturu 15%-ne langus viis augusti tehingud tagasi juuni tasemele. Võrreldes eelmise aasta juuli-augustiga, on järelturu maht 20% võrra vähenenud (uusarendustes 6%), aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv vähenenud 18% ehk veidi enam kui Pärnus või Tartus.

Uusarenduste kõrgema mahu tõttu tõusis tehingute mediaanhind taas üle 2000 €/m2, aastases võrdluses on mediaanhind suurenenud 8%. Aasta on hinnaliikumiste osas olnud küllaltki volatiilne, aprillis-mais langesid hinnad aasta algusega võrreldes kuni 5%, tänaseks pole tipphinnad veel taastunud, ent hinnad on hakanud vaikselt ülespoole liikuma. Uusarenduste puhul on veel sagenenud korterite müük koos köögimööbliga, mis aga statistiliselt allahindlusena ei kvalifitseeru.

Korteriturg Tartus

Tartus kujunes augustist selle aasta aktiivseim kuu, kuna sõlmiti 197 korteritehingut, mida oli 16 võrra enam kui juulis. Taaskord aitas tehingute arvu üleval hoida uusarenduste 34%-ne osakaal, ent viimase kahe kuu järelturu näitajad annavad märku järelturu taastumisest, võrreldes aprilli-mai-juuniga, sõlmiti juulis-augustis ligi kaks korda rohkem tehinguid. Päris kriisieelsele tasemele pole järelturg veel jõudnud, eelmise aasta juuli-augustiga võrreldes oli järelturu tehingute arv 15% võrra väiksem.

Aastases võrdluses on esimese kaheksa kuuga tehingute arv langenud 17%, mis valdavalt on tulnud järelturu pealt, kuna uusarendustega on sõlmitud vaid 9 tehingut vähem kui mullu. See aga tähendab, et kui mullu oli esimese kaheksa kuuga uusarenduste osakaal 25,7%, siis tänavu on see olnud üle 30%. Taoline struktuurne muutus on hindade lõikes tähendanud mitmeid rekordilisi kuid (augustis oli mediaanhind taas üle 1600 €/m2), aastaga on tehingute mediaanhind suurenenud 8%. Uusarendustes on mediaanhind aastaga suurenenud 15% ligi 2000 €/m2-ni, järelturul on hinnakasv jäänud 4% juurde (Annelinnas 7%).

Korteriturg Pärnus

Pärnus sõlmiti 58 tehingut, jäädes oma aktiivsuselt paari varasema kuu kanti. Aastataguse ajaga võrreldes sõlmiti 20 tehingut vähem, aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv mullusega vähenenud 15%. Seda on põhjustanud üldine tehingute arvu langus, mis ei ole jätnud puutumata ei uusarenduste turgu ega järelturgu.

Juuli ja augusti järelturu näitajad annavad märku järelturu peaaegu täielikust taastumisest. Tehingute mediaanhind püsib mullusega võrreldes samal tasemel, nii tänavuse aasta esimese kaheksa kuu kui mulluse kaheksa kuu mediaanhind oli 1247 €/m2, mis sarnase uusarenduste mahu juures (22–23%), viitab hinnakasvu peatumisele. Augustis oli mediaanhind 1137 €/m2, mis oli enam kui 100 €/m2 võrra madalam kui mullu.

Korteriturg Narvas

Narvas sõlmiti 64 tehingut, mis oli kõrgeim arv alates aprillist ning aasta paremuselt teine tulemus märtsi järel. Eelmise aasta augustiga võrreldes sõlmiti 13 tehingut rohkem. Aasta esimese kaheksa kuuga on tehingute arv möödunud aasta sama ajaga langenud 10%. Tehingute mediaanhind peegeldab eriolukorrast tingitud nõudluse vähenemist, augustis oli tehingute mediaanhind 352 €/m2, langedes aastataguse ajaga 15%.

Aasta esimese kaheksa kuuga on mediaanhind suurenenud vaid 1% võrra, jäädes 393 €/m2 juurde. Fakti kinnitab ka aastane hinnavõrdlus tüüpmajades, 2-toaliste mediaanhind on endiselt 17 000–18 000 euro juures, 3-toaliste mediaanhind 32 000–33 000 euro juures.

Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik

Compare Listings